Nyní je navíc ve velmi špatném stavu, stejně jako povrch silnice na sousední Křtiny. „Tímto místem jezdím prakticky denně z Brna. Auto dostává pořádně zabrat. Z asfaltu lezou kostky a povrch silnice je opravdu hodně rozbitý,“ řekl v pátek Deníku Rovnost jeden z řidičů, Tomáš Procházka z Blanska.

Situace se má zlepšit. Kruhový objezd, kde se v Jedovnicích potkávají Palackého a Brněnská ulice, má na starosti Jihomoravský kraj. Podle jeho mluvčí Aleny Knotkové se do něj dělníci pustí ve druhé polovině srpna.

Součástí má být rovněž rekonstrukce zhruba tři sta metrů dlouhého úseku silnice ve směru na Křtiny a kus nájezdu ve směru od Blanska. „Počítá se také s opravou mostu, novými chodníky, kanalizací a veřejným osvětlením,“ vyjmenovala rozsah úprav Knotková.

Žně. Ilustrační foto
Sucho na jižní Moravě ponížilo výnosy. Trpí kukuřice, pšenice i ječmen

Náklady jsou necelých třicet milionů korun. Hotovo má být příští rok v dubnu. Silničáři počítají po zahájení prací ve zmíněném úseku se zhruba dvouměsíční uzavírkou silnice číslo II/373. „Dále až do konce stavby by se mělo jednat pouze o lokální omezení průjezdu,“ informovala mluvčí Knotková.

Bez újmy dlouhodobě není ani několikakilometrová silnice vedoucí z kruhového objezdu na blízké Křtiny. U ní je však termín opravy nadále s otazníkem. Podle krajských úředníků dosud není papírově vyřešená. Nadále trvá stavební řízení, majetkoprávní vypořádání nebo se některé částí ještě technicky řeší.

Starosta Křtin František Novotný uvedl, že u konce stále nejsou výkupy pozemků. „Je to složité. Od krajských silničářů máme přislíbeno, že se v září alespoň vyfrézuje a položí nový povrch od křižovatky na Bukovinu směrem k náměstí po odbočku na Adamov,“ reagoval starosta.