Z Boskovic na Olešnicko dojet za patnáct minut je kumšt i pro zkušeného řidiče. A při velkém provozu nebo špatném počasí je to téměř nadlidský výkon. To pak vozidlu rychlé záchranné služby nepomůže ani blikající majáček a zběsilé houkání. Přesně této situace se obávají lidé bydlící v okrajových částech regionu. A když ve zpožděné záchranné posádce chybí navíc lékař, může jít doslova o život.

„V jedné ze dvou posádek rychlé záchranné služby, které zasahují v denních hodinách, nejezdí už od prvního srpna lékař, ale jen záchranář. Proti tomuto zásahu kraje se ohrazujeme už několik měsíců a stále marně. Proto jsme se rozhodli znovu oslovit starosty obcí na Boskovicku a poslat další protestní dopis na kraj,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Výzva starostům

Zastupitelé obcí z regionu podobný protest sepsali už na podzim. Adresovali jej hejtmanovi a radnímu Jihomoravského kraje odpovědnému za zdravotnictví. A zatím bez úspěchu. „Od té doby si s hejtmanem neustále dopisujeme, ale bohužel máme pocit, že řešení problému ustálo na mrtvém bodě. Proto znovu vyzývám starosty všech obcí a pokud se k dopisu přidají, během května jej opět pošleme na kraj,“ přiblížil Dohnálek.

Zastupitelé obcí na Boskovicku si hejtmanovi stěžují na nedostatečnou lékařskou péči první pomoci. Vadí jim hlavně nedodržování stanovených dojezdových časů a velký počet sekundárních výjezdů z regionu. Pokud totiž někdo z lidí na Boskovicku potřebuje rychlou lékařskou pomoc, může se stát, že k němu záchranka přijede se zpožděním a navíc bez lékaře na palubě.

Problémy způsobují hlavně takzvané sekundární výjezdy. „Zhruba každý třetí den musí zdravotnická záchranná služba podnikat sekundární výjezd. To znamená, že záchranka s lékařem odváží pacienta z boskovické nebo letovické nemocnice do Brna. A na Boskovicku v této době zůstává jen posádka se záchranářem. Lidé v regionu tak jsou často i několik hodin úplně bez možnosti první lékařské pomoci,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví boskovické radnice Eva Siverová.

Radní Jihomoravského kraje odpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý v první pomoci bez lékařské péče nevidí problém. „V našem zájmu je službou rychlé záchranné pomoci pokryt celý kraj. Jenže se musíme potýkat s nedostatkem lékařů. A jedna posádka pouze se záchranářem jezdí v kraji všude. Tak nevidím důvod k tomu, proč Boskovicko z těchto pravidel vyjímat,“ uvedl Ryšavý.

Na nedostatečné služby záchranářů si však stěžují hlavně lidé v okrajových částích regionu. Například Olešničtí se příjezdu záchranky do patnácti minut garantovaných zákonem dočkají jen těžko. Tato situace by se však mohla podle radního pro zdravotnictví už v blízké době změnit. „Nejschůdnějším řešením by bylo, kdyby na okrajových částech jednoho regionu zasahovali zdravotníci ze sousedního regionu, kteří tam dojedou snáz. Tento model funguje i v jiných krajích, proto bychom je mohli použít v odlehlých místech i na Boskovicku,“ nastínil Ryšavý.

Sousední záchranka nepomůže

S tímto návrhem Jihomoravského kraje ale zásadně nesouhlasí starosta od Boskovic vzdálené Olešnice Zdeněk Peša. K výzvě starostů se proto určitě chystá připojit. „Když záchranka vyjíždí z Boskovic k někomu na Olešnicko, je téměř nemožné, aby to stihla do předepsaných patnácti minut. A vyjíždět z jiných regionů není řešení, od nich je to k nám totiž ještě dál. S argumenty, kterými nám odpověděli z kraje, že do některých míst hold záchranáři za čtvrt hodinu dojet nestačí, rozhodně nemůžu souhlasit. Každý člověk přece má právo na včasnou první pomoc,“ rozčiloval se Peša.

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radka Turina o protestech radních Boskovic a okolních obcí záchranná služba zatím nic oficiálně neví. „Pokud ale nějaké oficiální protesty obdržíme, určitě se jimi budeme zabývat,“ uvedl Turin.