Štefánikova ulice v Boskovicích je už mnoho let neprůjezdná kvůli stavbám společnosti Minerva, které ulici částečně zahradily. Před časem ale začalo město Boskovice se společností jednat o opětovném zprůjezdnění ulice. Tento krok by mohl podle zástupců města zlepšit dopravní situaci na ulici Sokolské. Obyvatelé Štefánikovy ulice jsou však proti zprůjezdnění. Obavy mají především z toho, že jim pod okny budou jezdit kamiony. Proti zprůjezdnění ulice tak sepsali petici. Tu bude vedení města projednávat na pondělním jednání zastupitelstva.

Pod petici připojilo svůj podpis téměř sedmdesát lidí. „Jsou to prakticky všichni obyvatelé Štefánikovy ulice. Bojíme se nejvíc toho, že tudy začnou jezdit i těžká nákladní auta. Tato část města totiž podle nás není na takovou dopravu uzpůsobená," vysvětlila zástupkyně petičního Štefánikova ulice v Boskovicích je nyní neprůjezdná.výboru Jarmila Winklerová.

Podle ní nejsou v ulici dostatečně hluboko položené inženýrské sítě. „V petici tak žádáme, aby zástupci města nejprve nechali zkontrolovat uložení inženýrských sítí a podloží ulice. Navíc oproti Sokolské ulici stojí domy na Štefánikově přímo u silnice. Nemáme tady žádné ochranné pásmo v podobě širokých chodníků nebo zeleně. Bojíme se tak i zhoršení životního prostředí," řekla Winklerová.

Pro místní lidi

Se zprůjezdněním ulice nesouhlasí například ani pětačtyřicetiletá Marcela Valášková. „Bydlím tady od narození a tak si pamatuji i to, jak to tady vypadalo, když byla ulice průjezdná. Už tenkrát to bylo hrozné, když tudy projížděla nákladní auta. Teď tady máme docela klid. Petici jsem také podepsala, i když si nemyslím, že to k něčemu bude," řekla žena.

Petici zástupci boskovického městského úřadu převzali jednadvacátého listopadu. „Dokument byl směřovaný zastupitelstvu, takže petenti obdrželi i sdělení, že zastupitelstvo bude petici projednávat," řekla Miluše Rozkošná z boskovického městského úřadu.

Štefánikova ulice v Boskovicích je nyní neprůjezdná.Zastupitelstvo se bude peticí zabývat v pondělí odpoledne. „Ulice Štefánikova původně průjezdná byla a před lety byla uměle zaslepena. Nyní ale k tomuto tématu nemohu říci více, než že petici projednáme na zastupitelstvu," řekl starosta Boskovice Jaroslav Dohnálek.

Podle mluvčího boskovické radnice Jaroslava Parmy vedení města o novém režimu uvažuje kvůli zlepšení dopravní situace na ulici Sokolské. „Štefánikova by stále měla mít charakter místní komunikace a předpokládáme, že by sloužila spíše pro místní lidi, kteří město znají. Všechno je ale teprve v počáteční fázi. Spíše se jedná o to, že díky odkupu pozemků od společnosti Minerva se městu naskytla možnost ulici znovu zprůjezdnit. Nyní ale bude záležet na nejrůznějších posudcích, zda vůbec bude možné ulici otevřít. Ještě není ani zpracovaný projekt zprůjezdnění. Rozhodně to není tak, že by město chtělo Štefánikovu otevřít třeba příští rok na jaře," vysvětlil Parma.