VÁŽENÍ ČTENÁŘI, SETKALI JSTE SE NĚKDY NĚKDE S DOMÁCÍM NÁSÍLÍM? ODPOVĚZTE NÁM PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Poslední takový případ domácího násilí řešili policisté před několika dny. Muž z Boskovicka je podezřelý z týrání své ženy a dítěte, které měl napadat slovně i fyzicky. Policisté ho vykázali z bytu, v němž s rodinou žil.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:MUŽ TÝRAL SVOJI ŽENU, POLICISTÉ HO VYKÁZALI Z BYTU

S případy domácího násilí se setkávají i v blanenské Poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. „Klientům, kteří přímo řeší již probíhající domácí násilí poskytujeme okamžitou pomoc a v rámci jejich možností dáváme kontakt na instituce, které schopny nabídnout širší komplex služeb,“ uvedla vedoucí poradny Radka Šebelová. V loňském roce řešili v poradně asi šest případů domácího násilí, od začátku roku letošního dva.

ČTĚTE TAKÉ:STAŘÍ LIDÉ NA BLANENSKU SNÁŠEJÍ TÝRÁNÍ

Policisté se snaží, aby oběti domácího násilí jen pasivně nesnášely týrání a uměly si poradit. Letos na jaře proto na jižní Moravě včetně Blanenska spustili preventivní akci s názvem Nebuďte slepí k domácímu násilí. Rozmístili tak plakáty věnované této problematice, které se objevily například na veřejných toaletách, v nemocnicích, ordinacích ženských lékařů či v kadeřnictvích. „Na plakátech jsou uvedena telefonní čísla na odborníky, na které se mohou oběti násilí obrátit,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Domácí násilí infografika

Projekt byl podle ní natolik úspěšný, že by se měl brzy rozšířit do dalších krajů. „Budou vytištěny další plakáty a jiné materiály, které budou rozmístěny po celé republice,“ popsala Šebková. Podle jejích slov plakáty sice domácí násilí nevyřeší, ale hlavní je jejich preventivní charakter. „Je důležité, aby se oběť nebála o své situaci mluvit a obrátila se na někoho, kdo jí může pomoci,“ uvedla.

PLATKÁTY POMOHOU OBĚTEM NÁSÍLÍ, ČTĚTE ZDE

Zároveň s touto akcí přibylo do policejních aut speciální vybavení, které by mělo policistům pomoci při zásazích týkajících se domácího násilí. „V autech jsou desky s materiály, které policistům poskytují informace, jak v případech domácího násilí postupovat, například jak jednat s oběťmi. Policisté k takovým případům nevyjíždějí denně, takže jim tyto materiály pomůžou rychle se zorientovat,“ vysvětlila Šebková.

Preventivní akce zaměřené na domácí násilí pořádá i Oblastní charita Blansko. V rámci projektu Spona, který se zaměřuje na pomoc lidem v nepříznivé životní situaci, se zájemci mohou zapojit do literární soutěže s názvem Mít možnost otevřeně promluvit. „Soutěž začala v dubnu a potrvá až do srpna. Přispět do ní může kdokoli a nejlepší díla budou na podzim oceněna,“ řekla Terezie Havlíčková z charity. Soutěž provázejí přednášky a besedy o problematice určené například školám, mateřským centrům či domovům pro seniory.

Pracovníci projektu Spona se nevěnují jen osvětě, ale nabízejí také přímo pomoc obětem. „Měsíčně máme tak dvacet kontaktů s lidmi, kteří potřebují pomoct. Charita může těmto lidem pomoct i nabídkou pobytu v azylových domů, radou v sociálně – právní poradně či na lince důvěry,“ vysvětlila Havlíčková.

DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM

Ilona Dobrovolná