Odtud se pak konvoj rozdělený na dvě části postupně otočí na okružní křižovatce také v Blansku před Obchodním centrem Poříčí.

Kolona vyjíždí z Bořitova a Letovic v deset hodin. Protest je naplánovaný zhruba na dvě hodiny. „Jedna část kolony vyrazí z Bořitova ve směru na Letovice, tam se otočí a přes Černou Horu to vezme na kruhový objezd před obchodním centrem na blanenském Poříčí. Zbytek strojů pak pojede po státní silnici ve stejný čas v opačném směru z Letovic,“ řekl v úterý Deníku předseda Okresní agrární komory Blansko Karel Provazník.

Na besedě v Zámeckém skleníku v Boskovicích informovali silničáři o aktuálním stavu plánované výstavby tahu I/73. Na snímku ministr dopravy Martin Kupka.
Jak blízko je vznik silnice I/73? Začne příprava úseku od Bořitova ke Svitávce

Demonstrativní jízda s transparenty má být poklidná. Bez statické blokády silnice. Podle Provazníka se připojí k celorepublikové akci, která nesouhlasí s nařízeními Evropské unie.

Další místa v kraji, kde se k protestům zapojí:

Některá označují tuzemští zemědělci za diskriminační s ohledem na jejich konkurenci mimo unii. „Z těchto zemí se k nám dovážejí komodity, které nemusejí splňovat přísná nařízení Evropské unie. Jejich produkce je pak nákladově někde jinde než u nás. Vadí nám také rozsáhlá byrokracie. Co se na polích konkrétně pěstuje a na co dostáváme dotace, nyní nově monitorují satelity,“ dodal Provazník.

Jak doplnil, díky satelitůmu mělo ubýt fyzických kontrol. „V praxi to ale zatím funguje přesně obráceně. Loni jsme na některých pozemcích zaznamenali i tři kontroly. To je pro nás obrovská časová zátěž," poukázal.

Starostka Boskovic Jana Syrovátková.
Třenice u Starostů kvůli volbám: nesouhlas s místem pro starostku Boskovic

Do Letovic na Blanensku dorazila z protestní jízdy napříč republikou kolona zemědělských strojů při jiné protestní akci už na konci ledna. Pomalou jízdou po silnici I/43 upozorňovali zemědělci z Blanenska na neutěšenou situaci v tomto odvětví také před dvěma lety.

Zdroj: Policie ČR