To ale není vše. Lidé se budou moci procházet také po nové žulové dlažbě a posedět si na lavičkách ze žulových kostek. Odpadky budou moci vyhodit do nových odpadkových košů. Kolem kostela vznikne okapový chodník s kačírkem. „Chtěli jsme, aby v místě vznikla i klidová zóna, kde si obyvatelé obce budou moci odpočinout. Elektrikáři budou ještě dodělávat veřejné osvětlení a zahradníci vysázejí zeleň. Ta původní již byla hodně přerostlá. Udělají nové trávníky, vysadí asi šest kusů listnatých stromů a keře. Bude tam i hliníková vývěska, která bude farníkům sloužit k informování lidí o akcích, které budou pořádat, a dalších věcech," popsal Rus.

Pro kulturní akce

Upravený prostor budou Benešovští využívat k pořádání různých kulturních akcí. „Bude se tam konat například mikulášská nadílka a adventní koncert. Začneme organizovat i nové akce, abychom pěknou plochu plně využili. Chceme, aby se tam naši obyvatelé často setkávali," řekl benešovský starosta. Benešovští na akci získali dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, která jim pokryje pětaosmdesát procent nákladů. „Původně jsme předpokládali, že vše bude stát kole pěti a půl milionu korun, ale nakonec se nám povedlo vysoutěžit o milion korun nižší cenu," vysvětlil Rus.

Z toho, že je nyní prostranství u kostela hezčí, má radost i benešovský římskokatolický farář Pavel Koutník. „Jsem za to moc rád. Kolem kostela vždy bývala jen spousta bláta. Nyní je tady vše hezky upravené. Věřím, že se tady bude líbit nejen návštěvníkům kostela," doufá Koutník.

Loni Benešovští upravovali prostranství v centru obce, kde sídlí obchody, restaurace a lékárna.