Ruku k dílu přikládají i lidé v Boskovicích. Tam před dvěma lety opravili například kapličku v části Bačov. Ještě předtím kapličku svaté Otylky. „Postarali jsme se o její zvelebení, i když nepatří městu. Podle mě to je důležité," uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Na opravy volně stojících křížků u cest ale město nemá v rozpočtu peníze. „Bohužel tyto stavby nejsou kulturními památkami, a my tak na ně nedostaneme dotace. Já sama mám na zahradě boží muka a starám se o ně. Tak nějak počítáme s tím, že podobně k tomu přistupují další lidé, kterým podobná stavba stojí na pozemku," uvedla Vítková.

Církevní stavby rozeseté po krajině začaly vznikat už v patnáctém století. „Ve velkém se stavěly mezi osmnáctým a dvacátým stoletím. I dnes někdo kříž čas od času postaví," řekl Aleš Homola z Národního památkového ústavu.

Podle něj jsou to důležité body v krajině. „Některé jsou kulturní památkou, a tak jsou předepsaná pravidla, jak a kdo o ně má pečovat. Na ty ostatní by se ale nemělo zapomínat. Jsou to stavby, které utváří celkový pohled na krajinu," doplnil památkář.

Řadu těchto drobných staveb v uplynulých dvou letech opravili například v Rájci-Jestřebí. A pokračují. Letos tam spraví sochu archanděla Rafaela, která stojí před kostelem Všech svatých. „Podle mě je to důležitý odkaz minulosti a je třeba ho zachovat i pro budoucí generace," okomentovala to starostka Romana Synakieviczová.

Sousoší Jana Nepomuckého plánují opravit v Šebetově. „Máme nachystaný detailní projekt. Jestli ale nedostaneme dotace, nebudeme ho moct uskutečnit," uvedl starosta Zdeněk Čížek. Rekonstrukce má totiž vyjít na osm set tisíc korun, které obec sama nezaplatí. O přidělení dotace bude rozhodnuto na začátku května.

Ve velmi dobrém stavu jsou podle starosty Františka Novotného kapličky a křížky v okolí Křtin. „Jsme poutním místem, takže se o tyto věci staráme. Před nedávnem jsme se přihlásili o stavby, které podle nového občanského zákoníku nikomu nepatřily, a staráme se i o ně," řekl. Naposledy ve Křtinách opravovali křížky na Kolonce a centrální kříž na hřbitově.

Ve Velenově nedávno obnovili zvoničku. „Považuji to za důležitou investici. Třeba jeden z křížů, který jsme rekonstruovali, má přes sto let a byl v hodně špatném stavu. Byla by velká škoda nechat ho zničit," dodal starosta obce Jan Havelka.

GABRIELA CHLUPOVÁ