Tam v neděli krátce po poledni korzují mezi řadou stánků. Svěžím povětřím se z flašinetu nese známá melodie z pohádky Tři veteráni. „Počasí vyšlo náramně a lidé se baví. Pro děti máme připravená pohádková přestavení a žonglovací dílnu. Flašinet máme o přestávkách jako zvukovou kulisu. Připomíná staré prvorepublikové časy, kdy na něj hráli váleční veteráni. Od eráru ho dostávali podobně jako trafiky, aby nemuseli žebrat. Tento je replika. Díky tomu na něj můžeme hrát mnohem více skladeb,“ usmívá se ve stínu stromů v zámeckém parku Jindřich Holeček ze souboru Komedianti na káře.

O kousek dál si příchozí prohlížejí výstavu drobného zvířectva od chovatelů z Blanenska a okolí. V klecích se na sluníčku vyhřívá osmdesát králíků a zhruba stovka holubů. V dalších voliérách pak kejhají husy, kačeny, kdákají slepice a perličky. „Část vystavovaných zvířat je na prodej. Kdo má chuť na pečínku, může si koupit třeba králíka nebo husu. Taková zvolna pečená husa se zelím a knedlíkem nemá chybu,“ říká za boskovické chovatele Radek Blažek.

V okolních stáncích vystavují řemeslníci například výrobky z kovu, keramiku nebo šperky. Dole ve městě zase lákají prodejci na burčák, palačinky a další dobroty. Před Muzeem regionu Boskovicka je opět tradiční výstava historických strojů.

Boskovické Husí slavnosti připomínají proslulost vykrmených boskovických hus. V minulosti byly vyhlášené mezi labužníky až na trzích ve Vídni. A tak pečená husa nesmí na slavnostech rozhodně chybět. V Boskovicích se servíruje o víkendu na řadě míst a restaurace soutěží o nejlepší pečínku. Tu podle odborné komise tentokrát vaří v podniku Pivní bar a pizzérie U Rabína.

V parku u Zámeckého skleníku tradiční pochoutku servíruje kuchař Luca Norcia. Sympatický cizinec s úsměvem nabízí husí stehna pomalu pečená v troubě. „S troškou kmínu. Podáváme je s červeným zelím a karlovarským knedlíkem. Máme i kachní játra s restovanou cibulí a jablky. Mňam,“ usmívá se kuchař.

Na pečeném husím stehně z jeho kuchyně si v neděli krátce po poledni pochutnávají i manželé Jaromír a Blanka Caletkovi z Přerova. „Město, zámek a hrad známe. Na Husích slavnostech jsme ale poprvé a moc se nám tu líbí. Pečínka s knedlíkem a zelím je vynikající. Těšíme se na vystoupení Hradišťanu a Jiřího Pavlici v letním kině,“ říká Jaromír Caletka.

Po oba dny se na pódiu na Masarykově náměstí i v amfiteátru letního kina střídá řada umělců. Od regionálních souborů až po zvučná jména. „V sobotu zahráli v letním kině Michal Prokop a Framus Five. V neděli čekáme velkou návštěvu na koncert Hradišťanu a při vystoupení Pokáče. To bude asi plno. Slušná návštěva byla i v centru města na náměstí u radnice, kde jsme dali prostor regionálním souborům a umělcům. Součástí slavnosti je i kuchařská show Pavla Sapíka v Zámeckém skleníku,“ dodává za pořadatele Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice. Příští rok se Boskovičtí chystají už na devatenácté Husí slavnosti.