Parkoviště patří Správě jeskyní České republiky a o jeho úpravách se mluví už delší dobu, včetně zajištění vjezdu. Momentálně na ně však v nejbližší době podle všeho nejsou peníze. Ochránci přírody proto nedávno po dohodě s jeskyňáři zatarasili alespoň velkými kameny ilegální výjezd.

„Léta se nevyužíval. Je zarostlý a jako zátaras tam ležely klády. Ty ale někdo rozřízl a byly tam stopy pneumatik. O tom, že na parkoviště jezdí mimo otevírací dobu auta, která tam nemají co dělat, víme. Probírali jsme to s policií. Jednou z možností je rozkouskování části plochy nějakými mini retardéry a vymezení jednotlivých stání,“ řekl Deníku vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jakub Gabriš.

Mráz čaruje v Moravském krasu. U blanenské slévárny vykouzlil nádherný ledopád.
Mráz čaruje v Moravském krasu. U blanenské slévárny vykouzlil nádherný ledopád

S neukázněnými motoristy se ochránci přírody potýkali i kousek od parkoviště na cestě k chatě Macocha a Hornímu můstku známé turistické atrakce. Řidiči tam nerespektovali zákazovou značku a zajížděli až za ni. O kus dál byla závora. Ta je nyní přemístěná blíž ke zmíněnému parkovišti. Cyklisté a pěší se kolem ní dostanou. Vjezdu aut brání velké balvany.

„Závora je přes zimní sezonu trvale uzamčena v závislosti na provozu chaty a přes letní sezonu se o ni bude starat obsluha parkoviště. Aktuálně je přes den dočasně otevřená, protože v hotelu Skalní mlýn opravují kuchyni, a všechna jídla tak vaří na chatě Macocha,“ uvedl za Správu chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma.

Dodal, že po případné dohodě s vlastníky pozemků uvažují o otevření zkrácené pěší cesty mezi velkým parkovištěm a chatou Macocha přímo přes macošské infocentrum.