Tým sedmi architektů ji připravoval deset měsíců. „Studii jsem viděl a celkově mě zaujala. Určitě bych přivítal, že by se zpomalil provoz na náměstí, jak navrhuje. Líbí se mi také, že by se centrum otevřelo směrem ke kostelu," uvedl Ondřej Matějů, který ve středu obce bydlí.

Právě centru Svitávky studie doporučuje zásadní proměnu. „To v současné době jako náměstí moc neslouží. Jeho funkce totiž převzal park s oběma vilami, kde působí obecní úřad nebo lékařské služby. Parku je potřeba vrátit původní využití pro relaxaci a odpočinek a naopak posílit využití středu obce jako náměstí," přiblížila architektka Lucie Kadrmanová Chytilová ze společnosti City Upgrate. Vrátit by se tak na něj měla radnice, obchody, lékařský dům. A slušel by mu například penzion, který by mohl vyrůst v současné proluce mezi domy. „Náměstí musí nabídnout služby, které ho oživí. Proto je hlavní, aby svou funkci změnily okolní budovy. Předláždění, rekonstrukce a nové rozčlenění prostoru jsou pak už spíš kosmetické úpravy, které proměnu doprovodí. Musí zde samozřejmě být parkovací místa, ale i veřejný prostor pro konání akcí," pokračovala architektka.

Obecní úřad se přitom nemusí vrátit do rohové budovy směrem na Letovice, kde býval v minulosti. „Je to jedna z variant, ale dům nyní patří soukromníkovi, který ho pronajímá. Je to příklad toho, že obec v minulosti neuváženě něco prodala," uvedl starosta městyse Jaroslav Zoubek. Zpracování úprav náměstí je podle něj zatím vize. „Jde o jeden z nápadů, jak by to mohlo v budoucnu vypadat. Lze o tom dál přemýšlet a plánovat, co dřív a jak," řekl dále svitávecký starosta s tím, že lidé, kteří se o místní dění zajímají, projekt vesměs vítají.

130 tisíc korun.Tolik stála architektonická studie, která nyní nabízí ucelenou vizi, jak může městys v budoucnu vypadat.

Ondřej Matějů oceňuje především nový úhel pohledu. „Nás, kteří tu žijeme, by mnohé nenapadlo. Líbí se mi například různé průchody pro pěší nebo další mostky přes řeku," pokračoval. A jako majitel kavárny vítá, pokud náměstí ožije. „Mohlo by se venku udělat třeba posezení," těší se.

Přeměna náměstí sice zatím není na pořadu dne, ale některé záměry už radnice začíná uskutečňovat. „U fotbalového hřiště máme nevyužitý pozemek. Na něj chceme přesunout hřiště od domu s pečovatelskou službou. A nově vybudovat volejbalové hřiště nebo sportovní relaxační centrum, ale to závisí na dotacích," prozradil nejbližší kroky Jaroslav Zoubek. Rozsah prací bude záležet na financích. V rozpočtu už tři sta tisíc korun vyčlenili, o dalších dvě stě tisíc korun požádali kraj. „Nechali jsme zpracovat už i studii na sportovní halu u základní školy," doplnil dále starosta.

Všechny problémy studie samozřejmě nevyřešila. „Nepřišli jsme zatím na to, co s areálem bývalé Vlněny. Vlastní ji více soukromých majitelů, v části je autovrakoviště a pro obec představuje ekologickou zátěž. Určitě je potřeba ho obnovit. Budovy v lepším stavu nechat, některé pak zbourat, opravit cesty," popsala další z témat Lucie Kadrmanová Chytilová. Zdůraznila, že to bude nutné dělat po etapách.

Vyzdvihla naopak možnost zkrášlit městys díky vodě, kterou je Svitávka protkána. „Voda nabízí potenciál zařadit do ulic různé vodní prvky nebo vytvořit u řeky posezení s lavičkami," dodala architektka.