Adamovem prochází evropská cyklotrasa z Varšavy do Vídně. „Městem projíždí obrovské množství cyklistů, bohužel po hlavní silnici. Chtěli bychom pro ně vybudovat cyklostezku na druhém břehu Svitavy, ale zrovna není příznivá doba na vhodné dotační programy. Zatím je i zbytečné hovořit o dalších možných trasách," sdělil starosta Adamova Roman Pilát.

Záleží na dotacích

Dotace na novou cyklostezku budou potřeba také v Blansku. Podle projektu má vést od ředitelství ČKD Blansko Holding až k odbočce na Lažánky. Radní pracují i s variantou, že by vedla po obou stranách silnice. „Připravujeme podklady pro projekt. Mapujeme terén a vybíráme trasu. Kdy se začne stavět, není jasné. Klíčové je, jestli na stezku seženeme dotace," uvedl už dříve vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Dodal, že zmíněný úsek je v sezoně hlavní trasou, kudy míří turisté ke Skalnímu mlýnu, lanovce na Macochu a Punkevním jeskyním. „Jezdí tudy i dost lidí na kolech a spousta aut. Cílem cyklostezky je přesměrovat cyklisty na bezpečnější cestu a zároveň ji ještě více pro ně zatraktivnit," dodal Štefan.

Dělníci by se letos v Blansku měli pustit do stavby dalšího dílu cyklostezky kolem řeky Svitavy. V úseku od zimního stadionu k tenisovým kurtům.

Na propojování cyklostezek intenzivně pracují v okolí Drnovic. „Po dvou letech se na cyklostezku vedoucí z naší obce napojily i Lysice. Obě obce jsou tak konečně propojené i tímto způsobem. Silnice mezi nimi je totiž pro cyklisty i chodce velmi nebezpečná," pověděl drnovický starosta Petr Ducháček. Další významná stezka povede z Drnovic do sousedního Zbraslavce. „Je to náš společný projekt, zrovna dokončujeme jeho přípravu. Bude to úsek dlouhý jeden a půl kilometru a povede krásným územím kolem rybníků. Začneme nejpozději začátkem příštího roku," dodal starosta Drnovic. V budoucnu chtějí být podobně propojeni i s dalšími obcemi v okolí.

Starostka Rájce-Jestřebí Romana Synakieviczová chce, aby se město stalo důležitou součástí sítě cyklostezek Moravského krasu. „Cyklisté by nejvíce uvítali propojení se Spešovem a Ráječkem. Jenže u prvního je problém ten, že je zde naplánovaná výstavba silnice, kde zatím ještě není určený koridor, a v druhém případě jsou problémy s pozemky," řekla starostka. Od minulého roku je Rájec-Jestřebí spojen cyklostezkou s nedalekým Bořitovem.

Letovice už delší dobu řeší propojení se Svitávkou. Odsud část stezky vede až do Zboňku, ležícího v půli cesty, tam však končí. „Aktuálně řešíme, jestli chybějící část doděláme jako cyklostezku, nebo pouze jako cyklotrasu, která je podstatně levnější. Uvidíme, kolik se nám podaří sehnat peněz. Naším velkým přáním do budoucna je propojení s Pardubickým krajem," uvedl letovický místostarosta Jiří Palbuchta.

Nová atrakce

Pokud cyklista touží zažít jiný pocit z jízdy, může zkusit nové singletrailové stezky v Jedovnicích. V provozu jsou asi měsíc. „Vybudovali jsme tři okruhy v celkové délce okolo třiceti kilometrů. Jsou to speciálně upravené lesní cesty, metr široké, jednosměrné a obsahují řadu klopených zatáček, boulí či skoků," popsal Tomáš Tureček ze společnosti Singletrail Moravský kras, která tratě vybudovala. Zajezdit si může kdokoliv. Podobně jako na horách je obtížnost značena barvami od jednoduché modré až po náročnou černou. „Když nepřeceníte své schopnosti, nemusíte se bát ani na černé," dodal Tureček.

S podobným nápadem přišli i v Boskovicích, kde vzniká projekt Boskovické stezky. Pro milovníky singletrailu je v plánu zbudovat několik tratí.

V Blansku vede cyklostezka podél řeky Svitavy. Dělníci se letos mají pustit do její další části, v úseku od zimního stadionu k tenisovým kurtům.

MARTIN DLOUHÝ