Spuštění kompostárny, zateplení škol, otevření multifunkčního centra nebo nové veřejné záchodky v centru města. Tak vypadají plány vedení měst na Blanensku na rok 2011. S největšími investicemi dosahujícími několik desítek miliónů korun počítají v rozpočtu města Blanska.

„V příštím roce bychom chtěli nechat komplexně zateplit tři škol, dvě základní a jednu mateřskou. Tento projekt představuje největší investici v rozpočtu města v roce 2011. Vyjde na šedesát miliónů, z toho zhruba na třetinu bychom měli získat dotaci,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Další desítky miliónů v Blansku po Novém roce zaplatí za stavbu kompostárny biologicky rozložitelného odpadu. Stavět ji začali letos na jaře a v běžném provozu by měla kompostárna ve městě fungovat už v druhém čtvrtletí příštího roku. „Zkušební provoz kompostárny byl spuštěn na podzim, nyní je kvůli nedostatku zdrojů pro kompost přerušen. Jakmile začne sečení trávy, znovu jej obnovíme a od druhého čtvrtletí bychom už měli přejít na normální provoz,“ přiblížil starosta.

Úprav ploch k parkování či nového hřiště by se v příštím roce mohli dočkat lidé bydlící na blanenském sídlišti Sever. Pokud se Blansku podaří získat dotace, mohli by na sídlišti začít s první etapou regenerace. „Celkové opravy sídliště vyjdou zhruba na padesát až šedesát miliónů korun. Budou rozděleny na několik etap. Kdy s nimi začneme, závisí na získávání dotací,“ dodal Toufar.

V Boskovicích mají v příštím roce v plánu začít s řešením dopravních problémů ve městě. Nechali si na ně zpracovat general dopravy. „General dopravy jsme zadali firmě DHV CR, která zmapovala situaci ve městě a z ní pak vyvodila návrhy na její řešení. Méně finančně nákladné úpravy uděláme už v příštím roce, zbytek zamýšlíme tak do dvou let, kdy očekáváme větší nárůst finančních prostředků v rozpočtu města,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Zhruba deset miliónů korun vyjde Boskovické přepojení kanalizace z nemocnice na komunální čistírnu odpadních vod na Mánesově ulici. „Nemocnice je starší než padesát let a stejně stará je i čistírna odpadních vod v areálu nemocnice. Povolení vypouštění odpadních vod máme od vodohospodářského orgánu jen do konce prvního pololetí příštího roku, do té doby se musí napojit kanalizace z nemocnice na komunální čistírnu,“ vysvětlila Vítková.

Nové veřejné záchodky v centru města nebo zahájení oprav západní části náměstí. Takové jsou plány vedení Letovic v příštím roce. O konkrétních projektech ale rozhodnou až ve druhém čtvrtletí příštího roku. „První tři měsíce jedeme na rozpočtové provizorium, investiční akce budeme schvalovat až v březnu. Postavení veřejných záchodků v centru vidím jako reálné, oprava náměstí by mohla být vyřešena aspoň projektově,“ nastínil starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Ke konci dubna příštího roku plánují v Adamově otevřít víceúčelové centrum. To Adamovským nabídne řadu nových služeb. Největší plochu zabere supermarket Albert. V opravených prostorách bude dále sídlit například pobočka České pošty, drogerie, prodejna s bytových textilem, kavárna či vinotéka.