Těžší auta teď po objížďce najedou dalších více než deset kilometrů. Ostatní řidiče rozčilují věčné fronty u kolejí. „Než se dostanu na druhou stranu, spadnou závory i třikrát,“ okomentoval cestu ze Starého Blanska do centra města Karel Heřman.

Vedení města slíbilo, že do konce volebního období vykoupí nebo smění pozemky a k mostu připraví projektovou dokumentaci. „Zbývají dva pozemky, v jednom případě jsou jednání složitější,“ uvedl blanenský starosta Ivo Polák. Smlouva s projektanty je podepsaná, dokumentace bude hotová letos na podzim. Město za ni zaplatí necelých sedm milionů korun.

Peníze na stavbu, která nezačne dřív než v roce 2020, dá kraj. „Podle odhadů vyjde zhruba na dvě stě osmdesát milionů korun,“ vyčíslila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. Chodníky, osvětlení nebo výsadbu stromů a keřů zaplatí město.

Nový most nahradí jedinou cestu na Staré Blansko. Měřit má sto padesát metrů. Po osm metrů široké silnici bez problémů projedou i kamiony mířící do firem v této části města. Pro pěší a cyklisty dělníci postaví oddělenou, tři metry širokou lávku.