Dva roky tedy připravovaly podklady pro dokumentární film. Ten s názvem Otevřené oči bude mít ve čtvrtek v pět hodin v boskovickém kině Panorama premiéru.

S nápadem zaměřit se na život v sociálních zařízeních a přiblížit jej veřejnosti přišly samy studentky. „Celý projekt vznikl vlastně náhodou. V hodinách angličtiny často debatujeme o sociální problematice. Studenti pak sami navrhli, že bychom mohli sociálně znevýhodněným lidem nějakým způsobem pomoci. Vymysleli jsme proto projekt, kterým zmapujeme běžný život klientů i zaměstnanců v boskovickém denním stacionáři Emanuel, dále ve stacionáři pro zdravotně znevýhodněné děti Betany, v dětské léčebně pohybových poruch a v Domově pro seniory,“ uvedla vyučující boskovického gymnázia Jiřina Bártová, která se stala patronkou celého projektu.

Podle ní se studentky díky projektu naučily větší toleranci, ale i komunikovat s postiženými lidmi a spolupracovat mezi sebou. „Základem bylo vybrat si téma, domluvit se a rozdělit se do skupin. Už v této počáteční fázi skupinu někteří studenti opustili. Ti, kteří zůstali, pak museli například připravit dotazy, zkontaktovat jednotlivá zařízení a hlavně se naučit s lidmi, kteří zde žijí, komunikovat. Celý film ještě musely studentky digitálně zpracovat,“ doplnila Bártová.

Film studenti různých škol využijí zejména v hodinách občanské výchovy.

Martina Vašková