Počítač v Honzově rodině měli ještě předtím, než se narodil. On sám u něho začal vysedávat, když mu byly dva roky. „Tehdy mi jeden mamčin známý přinesl počítačovou hru a mě to začalo hrozně bavit. Byl jsem zvědavý a všude jsem klikal. Mockrát se mi počítač povedlo i úplně pokazit," říká.

S přibývajícím věkem rostla i chuť objevovat, jak taková věc funguje, a když se rozhodoval, co po základní škole, měl hned jasno. „Nad ničím jiným jsem ani neuvažoval. Informační technologie jsou to, čemu se chci v životě věnovat," vysvětluje student třetího ročníku Informačních technologií na Vyšší odborné škole ekonomické a zdravotnické v Boskovicích.

Robosoutěž

Právě díky škole objevil kouzlo programování i sestavování robotů. „S programováním si každý spojí počítačové hry. V tomto oboru je velká konkurence. Já jdu spíš po cestě programování, hodně mě chytla právě elektrika a robotika," popisuje Jan Chaloupka.

První soutěže se zúčastnil ve druhém ročníku. Byl tak nejmladším z tříčlenného týmu, který v Praze usiloval o titul nejlepšího robota v Robosoutěži. Tehdy skončili na krásném čtvrtém místě. Jeho největší úspěch byl ale v soutěži zaměřené na sítě. „To jsem vyhrál první místo v České republice a v evropském kole jsem se umístil na šestém místě," je mladík na svůj úspěch patřičně hrdý.

Příští rok mladého programátora čeká maturita. Po ní by rád studoval na vysoké škole. „V mém oboru je důležité pořád se vzdělávat. To, co platilo před pěti lety, už dávno není pravda. Nejdůležitější je, aby to člověka bavilo. A to je můj případ," usmívá se Honza.

To potvrzuje i jeho učitel. „V počítačích je opravdu dobrý. Řekl bych, že je tak o třídu výš než jeho spolužáci. Oproti nim má výhodu, že jeho inteligenci podporuje i obrovský zájem," myslí si Jaroslav Kotlán.

Hodiny u počítače

Honza tak stráví u počítače klidně i deset hodin denně. S tím trošku bojují jeho rodiče. „Štve mě to. Když byl menší, měl jasně dané, jak dlouho u toho může sedět. Teď ho občas pošlu za trest ven," směje se Honzova maminka Zita Chaloupková.

Zároveň je ale na svého chlapce pyšná. „Vím, že nehraje žádné střílečky. Někdy mu nakouknu do pokoje a po obrazovce mu běhají číslíčka, kterým nerozumím. Je to šikovný kluk," dodává.

Jednou by rád programoval auta, která sama dokážou zaparkovat nebo podle zadaných souřadnic dojet na určené místo. „To mi přijde hodně zajímavé a láká mě to. I přesto si ale myslím, že samořídící auta bez volantů nikdy ty normální úplně nenahradí. Řidičům by se to nelíbilo a nikdo by je nekupoval," soudí mladík, kterého na konci května čeká závěrečná jízda v autoškole.

V ročníkové práci si už ale vlastní auto postavil. „Je to takový robot na dálkové ovládání. Funguje přes internet a dá se ovládat přes počítač i chytrý telefon. Navíc má v sobě zabudovanou kameru, takže ho můžu řídit třeba i z vedlejšího pokoje," popisuje mladý programátor.

S autem se už zúčastnil jedné soutěže a v okresním kole získal stříbrnou příčku. Jeho velký sen je ale odcestovat do Ameriky. „Rád bych pracoval pro Microsoft nebo Google. Dostat se do takové společnosti je ale velmi těžké," uvědomuje si.

Kromě programování si Jan Chaloupka rád zajde na pivo nebo něco vyrábí na chalupě, kam jezdí s rodiči hlavně o prázdninách. „Rád něco dělám se dřevem a pomáhám na zahradě. Když jsem byl malý, vyráběl jsem i fontánky propojováním různých hadic. Je to trošku jako stavět roboty," směje se.

Nyní se jako zástupce čtyřčlenného týmu chystá jet koncem června na Robotický den do Prahy. Soutěžit se bude v různých kategoriích a mladý talent už se pilně připravuje. „Budeme mít robota, kterého si od začátku navrhujeme sami. Sestavovat ho budeme z plastových částic, které si vytiskneme na 3D tiskárně. Snad předejdeme všem závadám," doufá student.

říkají o něm
Je to normální kluk. Když něco přežene, dokáže uznat svoji chybu. „Je pracovitý, udělá, co je potřeba. Samozřejmě že má i nějaké ty minusy, ale je hodný," popisuje svého syna Zita Chaloupková. Nadějného žáka v něm vidí i jeho učitel Jaroslav Kotlán. „Má velký základ v inteligenci, která je doplněná tím, že se o programování zajímá a je na něm vidět, že ho baví. Dokáže uznat svou chybu a nechá si poradit. Necouvne před žádným problémem, naopak se ho snaží co nejlépe vyřešit," říká muž.

GABRIELA CHLUPOVÁ