Také z kontrol policistů i strážníků plyne, že prodejci na Blanensku dodržovali plošný zákaz prodávat ve stáncích a mobilních provozovnách lihoviny s obsahem alkoholu nad třicet procent. Ten vyhlásila ve středu vláda jako opatření proti šířící se otravě smrtícím metanolem.

„Nezlobte se, vážně to nejde," byla neoblomná například Milada Zourková ve stánku na sídlišti Zborovce v Blansku, která kromě alkoholu i nealkoholických nápojů prodává také noviny a časopisy. Podobných zákazníků prý ve čtvrtek odmítla dost. „Někteří odcházeli zklamaní, ale já nic riskovat nebudu. Všechen tvrdý alkohol máme schovaný v krabicích a pro nikoho neexistuje žádná výjimka," řekla.

Marie Břenková z občerstvení U Majky na blanenském náměstí Svobody se snažila touze zákazníka po alkoholu vyhovět aspoň nějak. „Nic tvrdého vám prodat nemůžu, je to zakázané. Ale máme tady třeba Frisco," nabízela ovocný nápoj s alkoholem. Na tržbách podle ní zákaz prodávat lihoviny bude brzy znát. „Projeví se to hlavně o víkendu. To si zde kupují pití nejvíc mladí lidé, kteří jdou třeba na diskotéku," míní žena.

Nižší tržby

Petr Ruda si občas chodí kupovat tvrdý alkohol do stánku v blanenském sídlišti Písečná. Teď je smířený s tím, že ho nepořídí. „Někomu ten zákaz prodeje může vadit, ale já si myslím, že to jinak nejde. Nikdo se přece nechce otrávit. Já si koupím domů pivo a hotovo," řekl.

Provozovatelka stánku na Písečné Ludmila Kupková doufá, že se co nejdřív podaří zjistit, kdo problematický alkohol pustil do oběhu. „Už dnes je to na tržbách znát, přišlo i mnohem méně zákazníků. Sice prodáváme i noviny a další zboží, ale ten zákaz se nás dotýká dost," sdělila.

Stánky ve čtvrtek objížděli také policisté, strážníci či celníci. „Na Blanensku a Vyškovsku jsme zkontrolovali celkem osmapadesát provozoven. Nikde jsme nezjistili porušení zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu nad třicet procent," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Podle ní bylo vše v pořádku ve více než čtyřech stovkách vytipovaných provozoven na celé jižní Moravě. Kontroly budou pokračovat i následující dny.

V terénu ve čtvrtek za tímto účelem byli i blanenští strážníci. „Chtěli jsme prodejce hlavně upozorňovat, protože o zákazu třeba ještě někdo nemusel vědět. Ale všichni jsou informováni, ve stáncích jsme se míjeli s policisty i celníky. Nezjistili jsme žádné pochybení. Další namátkové kontroly plánujeme v dalších dnech," uvedl šéf blanenských strážníků Martin Lepka.

V boskovické ani v blanenské nemocnici zatím neleží žádný pacient s podezřením na otravu metanolem.