Služba v městysi funguje více než rok. A lidé ji podle svitáveckého starosty Jaroslava Zoubka využívají. Před časem se však zástupci městyse rozhodli, že na pořádek ve Svitávce bude dohlížet obecní strážník. „Jedna z úřednic odešla na mateřskou dovolenou. Nikoho jsme za ni nesháněli. Práci si rozdělíme a tím pádem budeme mít v rozpočtu peníze na obecního strážníka," řekl Zoubek.

Zároveň dodal, že některá problematická místa v ulicích budou nově střežit kamery. „Kamery bychom rádi umístili na místech, která se dají těžko hlídat. Jedná se například o náš hřbitov. Ten by měly kamery monitorovat příští rok," upřesnil Zoubek.

Blanenští se mohou aktivně zapojit do celorepublikového projektu s názvem ZmapujTo. Původně byl zaměřený proti černým skládkám v celé České republice. Lidé ale přes něj mohou úředníkům nahlásit i například rozbitou lavičku, silnici nebo poškozené vybavení dětského hřiště.

Letos takto ve městě upozornili asi na dvacet závad. Pomocí aplikace v chytrých telefonech nebo přímo na webu projektu. „ZmapujTo v Blansku funguje už druhý rok. Když lidé narazí v ulicích města na nějaký problém, vyfotí dané místo a pomocí aplikace ho přímo z telefonu pošlou na stránky tohoto projektu. Nebo fotky s popiskem odešlou přes internetový formulář. Zpráva se dostane k nám na úřad. Na stránkách ZmapujTo lidé pak hned vidí, které případy se řeší a které ohlášené problémy už zástupci města vyřešili," řekl Jiří Kučera, vedoucí odboru kanceláře tajemníka blanenského úřadu.

Pracovníci Služeb Blansko takto před několika dny opravili zničené dřevěné obložení na koruně hráze u přehrady Palava. Před časem zmizela také černá skládka za garážemi v ulici 9. května. „Jedná se o skládku za řadovými garážemi v ulici 9. května. Odpadků je přibližně do padesáti kilogramů," upozornil tehdy na nepořádek jeden z místních lidí.

Fotografie od místních, kteří upozorňují na závady a nepořádek v ulicích, chodí úředníkům i elektronickou poštou. „Zrovna po pondělní bouřce, která se prohnala městem, přišla fotografie a podnět od lidí. Teď to řešíme," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha.

V Adamově také využívají aplikaci pro chytré telefony, ZmapujTo. „Místní mají i druhou možnost, a to že na webových stránkách města si najedou na záložku Připomínky občanů. Vloží tam fotografii s popisem problému a mohou si tu dohledat, kterému úředníkovi ten daný soubor pošlou," sdělil adamovský starosta Roman Pilát.

Lidé takto mohou posílat fotky, které upozorňují například na závady veřejného osvětlení, chodníků, laviček, odpadkových košů nebo na černé skládky.

V Rájci-Jestřebí žádnou takovou aplikaci nemají. Občané tu posílají fotky a stížnosti na e-mail, který najdou na hlavní webové stránce města.

SIMONA FEILHAUER