V zimních měsících lékaři v nemocnicích na Blanensku ošetřují víc starých lidí než v jiných obdobích roku. Lůžka však sotva stačí pro akutní případy. Navíc je blokují pacienti, kteří už nemocniční péči nutně nepotřebují.

„V zimě přibývá úrazů starých lidí, proto máme dost plno. A když už můžeme pacienta propustit, musíme se zajímat i o to, jak o něj bude dál postaráno. Často se nám ho ale nikam nepodaří umístit. Pak je starý člověk nucen absolvovat kolečko po různých typech zařízení s následnou péčí nebo musí u nás zůstat až do doby, než se podaří najít jiné řešení,“ popsala lékařka z interny blanenské nemocnice, která si nepřála být jmenována. Její jméno redakce zná.

Podle lékařky je největší problém hlavně v nedostatku zařízení, ve kterých se na Blanensku o nemocné seniory postarají. Když se k tomu navíc přidá i nezájem rodiny pacienta, poleží si staří lidé v nemocnici déle, než je nutné.

„Na oddělení následné péče by měli ležet jen pacienti, o které se musí starat lékaři. Vzhledem k tomu, že stárne populace, nám totiž nestačí lůžka ani pro akutní případy. Nemůžeme tu proto pečovat o lidi, kteří to už nutně nepotřebují,“ vysvětlila lékařka.

Lékaři často zastupují příbuzné

Lékaři na blanenské interně navíc často musí řešit, kdo se o nemocné seniory postará místo jejich příbuzných. „I když se nám rodiny pacientů pokouší vyjít vstříc, bydlí někdy dost daleko na to, aby se o své babičky a dědečky mohli každodenně starat nebo jim v tom také brání jejich zaměstnání. A to nemluvím o příbuzných, které osud svých seniorů vůbec řešit nehodlají. Navíc domovy pro seniory na Blanensku jsou pořád beznadějně plné,“ postěžovala si lékařka z blanenské interny.

Důchodců, kteří se už nejsou schopni sami o sebe postarat, na Blanensku přibývá. Zařízení, která jim můžou celodenní péči nabídnout, však kapacitně nestačí. Například Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích, kde poskytují následnou lůžkovou péči zejména seniorům s chronickými nemocemi, je v těchto dnech plné.

„Do našeho zařízení přicházejí buď pacienti přímo z nemocnic, kteří se už dostali z akutního stádia nemoci, ale kteří stále potřebují lékaře nebo také na doporučení praktiků i lidé ze svých domovů, pokud vyžadují celodenní odbornou péči. Momentálně ale máme naplněnou kapacitu, nemocnice nám totiž posílají víc lidí, než dokážeme umístit,“ popsala ředitelka letovické nemocnice Drahoslava Královcová.

Podle Královcové se problém s přeplněním stupňuje hlavně v zimním období. „V zimě se totiž lidé snadněji nachladí nebo dostanou nějakou infekci. A když to potká starší pacienty s nějakým chronickým onemocněním, často pak musí být hospitalizováni,“ vysvětlila ředitelka.

V Nemocnici Milosrdných bratří v Letovicích momentálně dokážou na lůžka třech ženských a jednoho mužského oddělení umístit sto dvacet potřebných. A to nestačí. „Třeba o prázdninách, v době dovolených nebo o svátcích, když si lidé berou své seniory domů, je to o něco lepší. Ale po novém roce přibývá operací, úrazů i onemocnění, proto máme teď plno,“ dodala Drahoslava Královcová.

Také v Domově pro seniory v Černé Hoře momentálně hlásí stop stav. „Do domova jsme schopni umístit celkem sto šedesát lidí. Momentálně máme ale žádostí samozřejmě víc, než kterým bychom mohli vyhovět,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Věra Veselá.

Pokud mají volno, tak do domova v Černého Hoře přijímají především seniory z nemocničních oddělení následné péče nebo z letovické nemocnice. Domov se v budoucnosti rozšiřovat nechystají, není totiž kam. „Současným počtem lůžek jsme se dostali na maximum a i tak lidi musíme umísťovat hlavně na vícelůžkových pokojích. Protože to bylo nutné, tak jsme ale letos nově zvýšily počet lůžek pro nemocné se stařeckou demencí na sto čtyřicet. Je to ale na úkor ostatních míst,“ doplnila Veselá.

Také do blanenského Senior centra dochází daleko víc žádostí, než kterým jsou schopni vyhovět. „V současnosti zde máme sto čtyři seniorů, z toho čtyřiatřicet se stařeckou demencí nebo Aizhamerem a sedmdesát ostatních starých lidí s různými stupni neschopnosti. Přijímáme jen lidi, kteří potřebují celodenní péči. Ale i tak máme v pořadníkům více než dvě stě žádosti o umístění do domova. Místo se zde totiž bohužel uvolní jen, když někdo zemře,“ uvedla ředitelka Senior centra v Blansku Lenka Dražilová.

Na rozdíl od ostatních podobných zařízeních se však v Blanku blýská na lepší časy. Do dvou let tam totiž budou přistavovat. „Potřebujeme víc míst hlavně pro seniory trpící demencí. Pro ty se nám snad do roku 2012 podaří zvýšit kapacitu o čtyřicet lůžek,“ dodala Dražilová.