Do Blanska se chystá například Martin Hasoň ze Sloupu společně s rodinou. „Jako Martin bych vítání neměl vynechat, ne? V neděli se s dětmi podíváme na historický průvod a pak půjdeme na jarmark do zámeckého parku. Láká nás divadlo a hudební vystoupení školáků. Těšíme se také na ohňostroj. Pak si půjdeme sednout k cimbálce do Katolického domu," řekl muž.

Dvě výročí

Blanenští si letos připomínají dvě výročí, která v programu neopomenou. Je to sto deset let od povýšení Blanska na město. A také dvě stě let od úmrtí Karoliny Meineke. Ta je pohřbená v Blansku. „K tomuto výročí pokřtíme v pátek v šest večer na zámku sborník o Karolině Meineke. Mapuje život ženy, která se mohla stát anglickou královnou," uvedl editor sborníku a vedoucí odboru kanceláře tajemníka blanenského úřadu Jiří Kučera.

Letošní novinkou je Svatomartinský festival na Wanklově náměstí. V sobotu od dvanácti hodin nabídne košty vína, gastronomické speciality místních restaurací a bohatý kulturní program. „Koštovat se budou kromě svatomartinského také mladá, přívlastková a jakostní vína od více než desítky vinařů. Degustaci doprovodí výklad odborníků. Několik místních restaurací uvaří na festival speciální několikachodová menu," lákal za pořádající agenturu Team Agency Tomáš Mokrý.

Na festivalu vystoupí Banjo Band Ivana Mládka, cimbálová muzika Grajcar a HD Acoustic. Jako host pak známý šéfkuchař Marcel Ihnačák. „Pokud se festival ujme, počítáme s ním i v dalších letech. Město ho zčásti zadotovalo. Uvažovali jsme o nějaké větší akci s programem i na sobotu. A festival s košty vína a jídlem je z tohoto pohledu ideální. Chtěli bychom do Blanska přilákat více lidí z okolních regionů. Z Brněnska a Vyškovska," dodal blanenský úředník Jiří Kučera.

V sobotu večer vyrazí ke kostelu svatého Martina na tradiční světýlkový průvod děti s rodiči. V šest hodin večer přivítají na farním dvoře svatého Martina na koni. V osm hodin večer pak v Katolickém domě odstartují Martinské hody.

V neděli začíná v devět hodin ráno v kostele slavnostní bohoslužba. „Mši bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zároveň požehná bronzové plaketě, kterou umístíme před kostelem na novou pamětní desku biskupa Jindřicha Zdíka, zakladatele kostela," upřesnil Kučera. Založení blanenského kostela svatého Martina je zároveň první písemnou zmínkou o Blansku. Příští rok od ní uplyne osm set osmdesát let.

Historický průvod

V neděli v jedenáct dopoledne pak od kostela vyrazí slavnostní historický průvod v dobových kostýmech. V čele se svatým Martinem na koni. Zamíří do zámeckého parku, kde v devět ráno začíná řemeslný jarmark s doprovodným programem. V pět odpoledne ho zakončí ohňostroj. Loni do parku přišlo asi deset tisíc lidí.

Na košty vína, mimořádné prohlídky a program pro děti láká v neděli také blanenský zámek. „Na zámeckém nádvoří budou vinné košty s hudbou. V jednu hodinu odpoledne pak v zámku začíná loutkové představení Sněhurka v režii Divadla Kolárka. V zámeckém parku bude představena i nová dětská knížka Neuvěřitelné příběhy šneka Krasíka. Jedná se o pohádky z Moravského krasu," doplnila ředitelka Muzea Blansko Pavlína Komínková. Vítání svatého Martina zakončí v neděli večer v Dělnickém domě koncert Petra Koláře. Začíná o půl osmé.

VÝBĚR Z PROGRAMU
Pátek 13. 11. ZÁMEK BLANSKO
18.00 Křest sborníku o Karolině Meineke 

Sobota 14. 11. WANKLOVO NÁMĚSTÍ
Svatomartinský festival
12.00 Zahájení festivalu
13.45 Koncert Ivana Mládka
17.00 Koncert HD Acoustic
18.15 Ohnivá show
Degustace vín, regionální speciality. Vstupné v předprodeji 80 Kč (degustační sklenička 50 Kč v ceně), na místě 80 Kč (bez skleničky, za vratný poplatek 50 Kč) 

CENTRUM PRO
17.00 Pochod světýlek ke sv. Martinovi 

KOSTEL SV. MARTINA
10.00 až 16.00 Prohlídky kostela a věže
18.00 Příjezd sv. Martina 

KATOLICKÝ DŮM
20.00 Martinské hody 

Neděle 15. 11. KOSTEL SV. MARTINA
9.00 Mše svatá
11.00 Historický průvod městem, od kostela do zámeckého parku 

ZÁMECKÝ PARK
Řemeslný jarmark
9.00 Zahájení jarmarku
11.45 Přivítání svatého Martina
14.00 Svatomar­tinské jízdní klání
17.00 Ohňostroj
Vstupné v předprodeji 30 Kč, na místě 50 Kč, děti do 15 let, ZTP a lidé v kostýmech zdarma. 

DĚLNICKÝ DŮM
19.30 Koncert Petra Koláře 

ZÁMEK BLANSKO
11.00 až 16.00 Svatomar­tinská muzika s koštem vína
13.00, 14.00 a 15.00 Mimořádné prohlídky zámku
13. 00 Loutkové představení Sněhurka