Hluboké díry a rozježděné bláto. Takto vypadají přístupové cesty do některých zahrádkářských osad na Blanensku. Ty jsou často nesjízdné. Zahrádkáři na problém upozorňují dlouhou dobu, na úpravy cest v okrajových částech však města nemají dostatek peněz.

V Blansku leží čtyři zahrádkářské kolonie. Ve dvou z nich jsou problémy s přístupem. „Opakovaně řešíme potíže ve Zborovcích. Tam se navíc za poslední dobu postavilo i spoustu domů na bydlení. Lidé si stěžují na špatnou cestu ve spodní části, která je děravá a také je po její levé straně rybník, ze kterého po tání či deštích vytéká voda," přiblížil Jiří Kopka z blanenského svazu zahrádkářů s tím, že cestu pak lidé nepřekonají. Na opravy či zpevnění přitom zahrádkáři nemají dostatek peněz.

Rozbahněné a rozježděné cesty dělají podle Kopky vrásky lidem také v osadě Hluchov. To potvrdil Karel Kašpařík, který tam žije na chalupě. „Když zaprší, po staré cestě stéká dolů voda. Vymele tam dokonce díry, do kterých člověk zapadne až po kolena a nedá se tudy projít. Přitom by stačilo srovnat zem a navézt na ni štěrk. Část cesty ale patří zahrádkářům a část je soukromníka a k úpravám se nikdo nemá," nastínil Kašpařík, podle kterého se nedá projít ani další cestou, jež je pro změnu zarostlá. „Lidé, kteří na chatu přijíždějí autem, musí zaparkovat pod kopcem a pak vše nahoru vynést," dodal.

Na stejné problémy upozorňují boskovičtí zahrádkáři. Podle jednoho z nich, Josefa Šafáře, je špatný přístup třeba do lokality Pod Oborou. „Vede tam lesní cesta, která není zpevněná, a když zaprší, je problém. V hrozném stavu byla i asfaltka na Rovnou. Tam projíždí těžká auta přepravující dřevo, což silnici zničí natolik, že tam mají potíže i cyklisté či maminky s kočárky," upozornil Šafář a dodal, že vedení města nechalo cestu vedoucí na Rovnou vyspravit.

To připomenula i místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. „Cestu na Rovnou jsme spravili, také jsme zpevnili cestu v bělské oblasti, kde po prudkých deštích dochází k sesuvu zeminy a cesty jsou pak vymleté. S přístupem do zahrádkářských osad jsou dlouhodobé problémy, ale když je nouze, řešíme je," sdělila Vítková. Dále upozornila, že v současné době se chtějí Boskovičtí zaměřit na přístup do Mladkova, který využívají také zemědělci.

Problémy v kopcích

Cesta do osady Pod Oborou upravena nebude. Nachází se totiž na kopci. „Zahrádky tam jsou už dlouhá léta, jen lidé dříve neměli potřebu přijíždět autem až k jejich vrátkům," podotkla Vítková.

Tři sta tisíc korun mají v rozpočtu vyčleněných na opravu cest Blanenští. Letos se tak chystají opravit krizovou spodní cestu ve Zborovcích. „Možná dojde i na některou z bočních cest, které tam vedou mezi chatkami do kopce," dodal starosta města Lubomír Toufar.

Na zpevnění většiny cest, které se linou zahrádkářskými koloniemi, však nejsou peníze. „Lidé dříve jezdili na zahrádky na kolech a nebo chodili pěšky. V současnosti jsou ale pohodlní a chtějí zajíždět autem pomalu až do světničky. Město přitom nemá miliony korun na silnice v místech, kde přebývá pár lidí," míní Toufar.

Podle něj tedy na úpravy v blanenské osadě Hluchov ještě nedojde. Vedení města tam ale chce zajistit přístup k zahrádkám. Jedna z polních cest směřující na Dolní Lhotu totiž patří státu. „A stát nás oslovil, jestli o tento pozemek nemáme zájem. Chtěli bychom tedy, aby nám jej bezúplatně převedl. Nebude pak v budoucnu hrozit, že bude po této cestě zahrádkářům přístup znemožněn," vysvětlil Toufar.