„Takový benefiční koncert pořádáme letos poprvé. Výtěžek bude věnován Centru denních služeb Emanuel,“ nastínil jeden z pořadatelů Ivo Krejčíř z boskovického stacionáře Emanuel.

Po zaplacení devadesátikoru­nového vstupného na místě nebo šedesáti korun v předprodeji ve vrátnici Gymnázia Boskovice uslyší lidé na vánočním koncertě Marhulovu Českou mši vánoční i upravené vánoční písně a koledy.

Vánoční balíčky pro postižené povodněmi odevzdávali lidé v rámci humanitární akce Poselství vánoční hvězdy v dřevěném kostelíku v Blansku. „V jedné ze zatopených oblastí, v Hrádku nad Nisou, uspořádala místní farářka humanitární sbírku na povodně. A tak nás napadlo, že bychom mohli také pomoci. Protože už od povodní uplynulo několik měsíců, zvolili jsme formu balíčků, které lidem připomenou, že na ně stále někdo myslí,“ přiblížil farář z dřevěného kostelíku Martin Kopecký.

Přes celý advent lidé nosili do kostelíku balíčky v hodnotě dvě sta padesáti korun. V nich darovali například čaj, kávu nebo hygienické potřeby. „Těchto balíčků jsme vybrali asi šedesát, sedmnáctého prosince je předáme potřebným. Tím však pomoc lidem, které postihly povodně, nekončí. Další sbírku budeme dělat o Štědrém dnu na půlnoční mši v Rudici a pokračovat chceme i o Velikonocích,“ dodal Kopecký.

Pomoc dětem do vzdálených rozvojových zemí půjde z Gymnázia v Boskovicích. V rámci projektu Dárek pro Naomi tam studenti kvarty s podporou studentů nižšího gymnázia vybírají peníze na adopci na dálku.

„Cílem projektu je vybrat startovací částku a přispět jednomu dítěti z rozvojové země na studium. Částku na celý rok se nám už podařilo vybrat na adventním trhu spojeného s čajovnou, kde studenti nabízeli vlastnoručně vyrobené výrobky i čaj, kávu a doma připravené dobroty. Čajovna by pak měla být před Vánocemi ještě jednou. Projekt je totiž plánován jako dlouhodobý. Po zaplacení roční částky to, co nám zbude, uložíme a použijeme na adopci na dálku zase příští rok,“ vysvětlila pedagožka gymnázia Boskovice Michaela Jančíková, která projekt se studenti připravuje.