Podle zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonína Tůmy jsou černé skládky stálým problémem. „S černými skládkami se potýkáme každý rok, rozdíl je jen ten, že v posledních letech lidé odpadky vyhazují na kraji lesa a nezajíždí s ním už tak daleko od silnice," popsal Tůma s tím, že o odklizení černé skládky se ve většině případů musí postarat Správa CHKO Moravský kras nebo vlastník pozemku.

Největší problém podle něj je se stavebním odpadem. „Komunální odpad zvládají uklízet naši brigádníci nebo strážci, i když to pro ně představuje práci navíc. Stavební odpad ale sami neodklidí, na to musíme vzít lopaty, sehnat kontejner, který se musí odvézt autem, což už je složitější," popsal Tůma.

Navíc černé skládky poškozují přírodu. „Pomineme-
-li estetickou stránku věci, že odpadky v přírodě nevypadají hezky, tak například stavební odpad navíc mění chemizmus půdy. Obsahuje totiž nejrůznější chemické složky a v místech, kam někdo vyhodil stavební odpad, potom vznikají kopřivoviště, která do přírody v krasu nepatří," vysvětlil Tůma s tím, že problém je i s komunálním odpadem. „Tam se zase mohou objevit i jedovaté látky, jako například různé spreje, barvy a podobně. Navíc plasty a další materiály se v přírodě nerozloží," řekl Tůma.

Každý rok tak Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras organizuje úklid Moravského krasu. „Ročně vysbíráme z přírody asi šest kontejnerů komunálního odpadu," dodal Tůma.

S černými skládkami se potýkají i na Boskovicku. „V letošním roce se to týká především oblasti okolo Suchého, což je rekreační centrum. A našli jsme i menší skládky v okolí Boskovic, což už je tradiční místo. Většinou lidé vyhazují biologický odpad, jako je tráva, keře, ostříhané větve a podobně, které by se daly zhodnotit úplně jinak, například zkompostovat," přiblížil Tomáš Minx, ředitel společnosti MP Lesy, která hospodaří na Boskovicku.

Oproti předchozím rokům se ale podle něj snížil počet černých skládek komunálního odpadu. „S odpadky, jako jsou plasty a podobně, je to letos o něco lepší," řekl Minx.

Skládky podle něj musí společnost částečně odstraňovat na své vlastní náklady. „Pokud se jedná o nebezpečný odpad, tak máme smlouvu se specializovanou firmou na zpracování odpadů, která skládku odstraní. Pokud se nejedná o nebezpečný odpad, tak skládku odklízíme sami," přiblížil Minx s tím, že částečně skládky musí také odklízet obce, na jejichž katastru se odpadky objeví.

Ačkoliv v tomto období do rekreačních oblastí na Boskovicku míří hodně turistů, ti většinou podle Minxe za černými skládkami nestojí. „Podle charakteru odpadu, který se na černých skládkách objevuje, to vypadá na to, že odpadky do lesů vyhazují spíše lidé, kteří bydlí v blízkém okolí. Přitom právě ti by si obzvlášť měli hledět toho, aby prostředí, ve kterém žijí, bylo hezké a čisté," podotkl Minx.

Černé skládky musí čas od času odstraňovat například i Blanenští. „Objevují se spíše náhodně v různých částech města a nejde říci, jaký odpad by se objevoval častěji. V poslední době se situace s černými skládkami o něco zlepšila. Musíme je ale odstraňovat ihned, jak se objeví, aby se dál nerozšiřovaly. Město má na tyto účely vyhrazeno řádově asi sto padesát tisíc korun ve svém rozpočtu," řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenského městského úřadu Petr Rizner.