Aktuální situaci na silnicích budou pracovníci Správy a údržby silnic sledovat pomocí meteostanic. „Síť meteostanic, neboli hlásičů náledí, budujeme postupně. V současné době máme na Blanensku celkem šest těchto zařízení. Nejnovější přibyla minulou zimu u Křetínky. Meteostanice na silnici I/43 u Doubské skály a na silnici II/365 u Křetínky jsou vybaveny kamerami," uvedl vedoucí blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant s tím, že data hlásiče odesílají na centrální dispečink zimní údržby. „Na tomto dispečinku je také možnost získat nejpřesnější informace o sjízdnosti silnic na Blanensku," doplnil Bažant.

Sklady soli už jsou na Blanensku plné. „Máme připravených asi dva tisíce dvě stě tun posypové soli. Tu jsme začali nakupovat už v květnu, protože v tomto období jsou ceny příznivější," řekl Bažant. Za sůl zatím blanenští silničáři zaplatili čtyři a půl milionu korun.

Další posypové materiály budou nakupovat postupně. „Výběrové řízení na dodavatele dalších posypových materiálů, jako je písek nebo drť, ještě neskončilo. Zásoby těchto materiálů tedy doplníme až pak," doplnil vedoucí blanenských silničářů.

Vozů na prohrnování silnic mají pracovníci na Blanensku deset, dalších šest domluvili se soukromníky. „S přestavbou vozů pro zimní údržbu už jsme začali, do konce tohoto měsíce je budeme mít kompletně připravené," řekl Bažant.

Tři miliony korun

Blanenští silničáři se starají asi o šest set padesát kilometrů silnic. „Minulou zimu nás jejich údržba stála přes tři miliony korun. Jednoznačně nejhorší, co se týče náročnosti údržby, byl měsíc únor," dodal Bažant.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové mají řidiči v zimě často potíže ve výše položených a členitých oblastech. „Na hlavním tahu mezi Svitavami a Brnem je to například v oblasti Perná, kde je kopcovitá krajina. Kamiony dopravu v zimě na Blanensku blokují i v Černohorských lesích a to například proto, že mají letní pneumatiky. Takovým řidičům ale hrozí pokuta," řekla Šebková. Problémy se sněhem často bývají i na Olešnicku, v okolí Žďárné nebo Rozseče.

Na zimu už se připravují i ve městech. „Posypové materiály už máme nakoupené, na vozy budeme v nejbližších dnech montovat radlice," řekl například ředitel letovických technických služeb Miroslav Doskočil.

I do Blanska už může podle ředitele tamních technických služeb Emanuela Svěráka zima přijít. „Stroje máme připravené a posypové materiály nakoupené," řekl Svěrák.