Jak doplnila kastelánka zámku Jana Burianková, restaurátorský zásah potřebují zejména jemné modelace a balustráda. „Ta je poškozená zejména na jižním a západním křídle. Ve velmi špatném stavu jsou i kuželky na balustrádě, místy hrozí, že vypadnou,“ poukázala Burianková s tím, že kompletních oprav se arkády v posledních dvaceti letech nedočkaly.

„Vždy šlo jen o lokální řešení problémů. A tak jsou ve sloupech i plomby, které tam nepatří,“ dodala.

Ilustrační foto.
Omšelé arkády bučovického zámku mají prokouknout

Národní památkový ústav zařadil opravu arkád v Bučovicích do svých priorit. Na rekonstrukci je potřeba zhruba dvaadvacet milionů korun. Proto požádal o dotaci ministerstvo kultury. Restaurátorské práce mají být rozdělené do několika etap a trvat tři až čtyři roky.

Opravy bučovického zámku
· Hotovo: obnova střech, rekonstrukce schodiště, rekonstrukce vnitřních prostor zámku pro nový prohlídkový okruh, Bakchova fontána
· V běhu: odsolení Bakchovy fontány (na snímku)
· V plánu: terénní úpravy kolem zámku, boční schodiště, nová fasáda
· Návštěvnost
2012: 8 427, 2013: 7 666,
2014: 10 931, 2015: 7 576, 2016: 10 272, 2017: 9 335 (do konce srpna)

Návštěvníky zámku však rekonstrukce neomezí. „Počítáme ale s tím, že poklesne zájem o komerční akce, třeba koncerty na nádvoří nebo svatební obřady. Bude tam totiž stát lešení,“ je si vědomá Burianková.

Lešení se památka nejspíš nezbaví ani v dalších letech. Po restauraci arkád má správa zámku v plánu požádat o dotaci na obnovu oprýskaných fasád.

Naopak slavkovský zámek se na velké investice v nejbližších letech nechystá. „Je štěstí, že už máme skoro vše opravené. Nicméně v režii města je ještě rekonstrukce zámeckých valů a zdí. Součástí projektu je i výstavba výtahu v pravém zámeckém křídle. Na ten se těšíme, díky němu zámek lépe zpřístupníme handicapovaným a obtížně pohyblivým návštěvníkům,“ řekla ředitelka památky Eva Oubělická.

Náklady na projekt jsou vyčíslené na osmapadesát milionů korun. Evropská dotace pokryje pětaosmdesát procent, pět procent zaplatí stát a zbylých zhruba šest milionů korun město.

Ilustrační foto.
Mladík se zákazem řízení usedl za volant. Před policistou utíkal skoro kilometr

Na rekonstrukci se chystají také na zámku v Lysicích na Blanensku. Obnovy se dočká zámecká zahrada. Podle kastelánky Martiny Rudolfové má vyjít na 110 milionů korun. „Nyní soutěžíme projektanta. Projekt bude hotový za půl až tři čtvrtě roku, poté požádáme o evropské dotace. S pracemi bychom mohli začít v roce 2019,“ odhadla Rudolfová.