Obsazené hnízdo se na mapě na webu www.birdlife.cz/capi zbarví do modra. Sami lidé do mapy přidávají poznatky o tom, kdy čápa zahlédli, zda už má u sebe i druhého do páru a v neposlední řadě sdílejí informace o tom, zda se jim podařilo vyvést mladé. Na web lze nahrávat i fotografie zachycených čápů.

Interaktivní mapu najdete ZDE.

Na Hodonínsku zpozorovali také jednoho čápa 20. března ve Bzenci. Další dny už k vidění nebyl. Třeba budete mít štěstí a uvidíte jej na kameře ZDE

Rarita. V potoce Daníž v Hnanicích v Národním parku Podyjí se zabydlela želva nádherná.
Z mazlíčka přítěž? Rarita. V Národním parku Podyjí se zabydlela želva nádherná

Na Břeclavsku zpozorovali prvního čápa v Přítlukách, kdy se podle pozorovatelky Lídy Novotné, 24. března do hnízda vrátila loňská čápice Malvínka. Tu navštívil na komíně Novísek a došlo k páření. O den později se Novísek do hnízda k Malvínce usadil natrvalo, často se páří a vypadá to, že se budeme moci těšit na první snesené vejce.

Čapí kameru v Přítlukách můžete sledovat ZDE

Vyškovsko prvního čápa ohlásilo v Nezamyslicích a Švábenicích, a to 18. března. Později už byl na obou místech k vidění celý pár. 

Na Blanensku je oblíbeným místem čápů komín na mateřské škole v Jedovnicích. Ten je nyní neobsazený, ale mají zde webkameru a je možná otázka času, kdy sem nějaký čáp příletí. Online kameru v Jedovnicích můžete sledovat ZDE

První letošní přílet čápa na tradiční hnízdo na mlýnském komíně v Prosiměřicích na Znojemsku pak zachytila 26. března Ivona Hladíková.

Prvních čtrnáct dní po objížďkách a pak ještě v létě, mezitím kyvadlově. Řidiče čekají komplikace na tahu Znojmo - Vysočina, na silnici I/38 začnou opravy.
Zdržení a objížďky u Znojma. Hlavní tah na Vysočinu zavřely opravy v Pavlicích

Na Brněnsku pozorují čápy v Pohořelicích na sloupu v Mariánském dvoře, v Žabčicích pak na komíně ve dvoře školního zemědělského podniku. Na žádném z těchto míst jej zatím nezahlédli.

V letošním roce webová mapa sleduje více než patnáct set míst po celé republice. Letos už lidé stihli zkontrolovat 284 hnízd a z toho jich je více než šedesát obsazených.