Petr Prudík z Adamova letos opustí devátou třídu. On i ostatní žáci mají letos poprvé možnost zaslat přihlášky až na tři střední školy. „Také jsem si vybral tři školy, kde budu dělat přijímačky. Protože mě ale baví technika, chtěl bych se dostat hlavně na technické lyceum do Brna,“ řekl Prudík. Ne všichni studenti mají jasno. Pokud někteří zvládnou přijímací zkoušky na dvou školách a nerozhodnou se pro jednu z nich, pošlou dva zápisní lístky. Nastoupit však mohou pouze do jediné školy. Ředitelé středních škol a učilišť tak ještě v září nebudou tušit, kolik studentů k nim doopravdy nastoupí.

„Ještě v září nebudeme vědět, kolik k nám přijde žáků. Já tak nemůžu nachystat kolegům učební plány,“ sdělil ředitel boskovického gymnázia Drahomír Skořepa.

Stejné situace se obává i ředitelka letovické Masarykovy školy práce Sylvie Ducháčková. „Přineslo by nám to značné potíže. Děti totiž pošlou více zápisních lístků a přijímací řízení tak může trvat až do září. Těžko se nám pak bude chystat nový školní rok,“ tvrdí Ducháčková.
K přihlášce k přijímacím zkouškám na střední školy a učiliště studenti posílají výstupní hodnocení ze základní školy. Podle ředitele Základní školy v Boskovicích Vladimíra Ochmanského učitelé žáky připravují na zkoušky průběžně. Školu bombardují nabídky Scio testů nebo dotazů, které prověřují znalosti dětí.

„Žáci letos vyzkouší střední školy a pak něco na jistotu. I ti nejslabší se zkusí dostat na gymnázium. A na gymnáziích potřebují naplnit kapacitu,“ sdělil Ochmanský.

Koncem ledna musí každá škola zveřejnit podmínky k přijetí. „Většinou dostanou žáci přihlášky v základní škole. Jinak si mohou tiskopisy stáhnout z internetové adresy http://www.msmt.cz/vzdelavani/prijimani-na-stredni-skoly-a-konzervatore,“ řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Boskovické gymnázium uchazečům nabídne osmileté a čtyřleté studium. Uchazeči o osmileté studium musí zabodovat v češtině, matematice a všeobecných studijních předpokladech. Další uchazeče testy prověří jen z češtiny a matematiky. „U všech studentů nahlížíme i na prospěch ze základní školy. Přednost dáme žákům, kteří se účastnili olympiád a dalších vědomostních soutěží,“ upřesnil ředitel gymnázia Skořepa.

Bez přijímacích zkoušek se žáci dostanou na Masarykovu školu práce v Letovicích. O jejich přijetí rozhodne prospěch ze základní školy. „Budeme hodnotit prospěch z konce osmého ročníku a z pololetí devátého ročníku,“ informovala ředitelka Ducháčková. Žáci si v Letovicích vyberou z nabídky oborů s maturitou, zda se věnovat ekonomice a podnikání, stavebnictví či nábytkářské a dřevařské výrobě.

Přijímačky minou i uchazeče o studium na Střední odborné škole a učilišti v Blansku. „Důležitý bude pro nás prospěch žáků. Zaměříme se na matematiku, češtinu a cizí jazyky.

U maturitních oborů navíc na fyziku. Potom zohledňujeme u uchazečů jejich dysfunkce,“ nastínila situaci Jitka Blažková, která má přijímací zkoušky na starosti. Podle ní škola nabídne obory jako elektro–strojírenský, gastronomii nebo ekonomiku a podnikání v oboru elektroniky.