Víkendový program začne v pátek, tedy přesně na svatého Martina. „Ve čtyři hodiny odpoledne od Centra PRO vychází světýlkový pochod do kostela svatého Martina. O dvě hodiny později se děti s patronem setkají,“ uvedl Jiří Kučera z blanenské radnice.

Dokonce už dnes si v Galerii města Blanska zájemci mohou na pochod vyrobit svíčku z parafínu, lampion nebo svítilnu z dýně.

Hlavní dění oslav bude v sobotu. V jedenáct hodin odpoledne svatý Martin na bílém koni vyráží se svou družinou na průvod městem od kostela k zámku. „Máme charismatického představitele svatého Martina a opravdu bílého koně. V jiných městech při vítání svatého Martina takové detaily často nedotahují,“ pochlubil se Kučera.

Sobotní program v zámeckém parku bude převážně kulturní. Na diváky čekají hudební vystoupení dobové muziky, folklor, rytířský turnaj či šermířské vystoupení. Řemeslné a rukodělné výrobky nabídnou prodejci na dobovém jarmarku. A v šest večer celodenní zábavu zakončí tradiční ohňostroj.

Pokud ani tak návštěvníci nebudou mít dost, mohou zajít do Dělnického domu na koncert legendární skupiny Olympic nebo do Katolického domu na Martinské hody s živou hudbou.

V neděli se oslavy přesunou především do kostela svatého Martina, kde ráno při slavnostní bohoslužbě vystoupí chrámový sbor Martini band. Po obědě kostel rozezvučí varhanní koncert.

Víkendové oslavy pak zakončí převážně rodiče s dětmi v zámeckém parku, odkud v šest večer vypustí létající lampiony se vzkazy pro svatého Martina.

Blanenský svátek vítání svatého Martina je spojen i s jídlem a pitím. Tamní restaurace o víkendu nabídnou svatomartinské menu. Otevírat se budou i svatomartinská vína. O sobotním výletu do Blanska proto uvažuje i Jana Dlouhá z Brna. „S přítelem každoročně chodíme do restaurace na svatomartinskou husu. Tentokrát si nejspíš vyjedeme vlakem do Blanska na vítání Martina, zajdeme na oběd a ochutnáme i to víno,“ plánuje Dlouhá.