Redaktoři Blanenského Deníku Petr Novotný a Karolína Opatřilová byli panu prezidentovi stále na blízku a přinesli vám aktuální zprávy z jeho návštěvy.

14:15 - Pan prezident změnil na poslední chvíli plán a k židovské synagoze nedorazí. Davy lidí se začínájí houfně hýbat a tlačit směrem k zámeckému skleníku, kde bude Václav Klaus diskutovat s občany. Zijistili jsme, že k Synagoze nakonec dorazil.

14:31 - Sedíme v sále skleníku, je narváno k prasknutí. Naštěstí jsme ve třetí řadě pod podiem, takže na pana prezidenta, který ještě nedorazil, bude dobrý výhled. Polovina lidí, kteří na setkání s prezidentem přišli, jsou žáci a studenti, kterým zrovna skončila škola

14:50 - Pan prezident Václav Klaus před momentem přišel, právě hovoří k lidem svoji úvodní řeč.

15:00 - Prezidenta i boskovické občany uvítal starosta Boskovic, poté promluvil prezident Václav Klaus, jeho manželka Livie a nakonec všechny přivítal hejtman Jihomoravského kraje. V současně době lidé začínají klást otázky. První dotaz od staršího pána: "Pane prezidente, co si myslíte o radarové základně v Brdech."

15:06 - Václav Klaus hovoří a odpovídá na další otázku - jak vidí reálný problém globálního oteplování. Zdá se, že Boskovické nejvíc zajímají otázky nadregionálního významu.

15:25 - Pan prezident odpověděl na poslední otázku o vzhledu nové národní knihovny na Letné a tím boskovičtí shrnuli snad všechny ožehavá globální témata. Nyní probíhá davová autogramiáda a pan prezident se za okamžik přesune do Velkých Opatovic.

16:00 - Ačkoliv jsme z Boskovic vyjeli ještě před odjezdem prezidenta, do Velkých Opatovic jsme přijeli až v závěsu za jeho automobilovou kolonou, což je nepochopitelné. Prezident zamířil na prohlídku Kartografického centra.

16:10 - Uvítání kapely na nádvoří opatovického zámku se povedlo na jedničku, prezident i s chotí vstoupili do útrob kartografického centra, v závěsu novinářů a za cvakání fotoaparátů. Náš fotoaparát odmítá poslušnost díky zapařené čočce, snad se umoudří.

16:25 - Prezident Klaus i s chotí navštívili kino v areálu zámku, v narvaném sále přivítal všechny přítomné i hosty starosta Opatovic.

16:30 - Mluví Václav Klaus, předává slovo své manželce.

16:35 - Hejtman Jihomoravského kraje hovoří o dárku pro první dámu - stoprocentní máslo domácí výroby.

16:36 - Začíná diskuse občanů s prezidentem, jeden pán se ptá, jestli si Václav Klaus vzpomíná na basketbalový zápas mladších dorostenců v přeboru republiky v košíkové v Brně. Vzápětí dodává, že on je jeden z tehdejších basketbalových protihráčů budoucího pana prezidenta. Václav Klaus si na zápas vzpomíná, a dodává, že i v Blansku hrál několikrát basketbalovou ligu.

16:40 - Prezident na sebe prozradil i to, že původně chtěl studovat kartografii, proto se mu místní centrum map velice zamlouvalo. Hejtman v diskusi řekl, že kdyby měl vybrat pro prezidentský pár nocování v tomto kraji, zvolil by Velké Opatovice.

16:55 - Přesouváme se rychlostí blesku do Černé Hory, kde je třetí a poslední zastávka prezidentského páru. Vládní kolonu necháváme v Opatovicích dokončit diskusi s poslední vznesenou otázkou z řad občanů: Co říkáte pane prezidente na pana Čunka?

17:40 - Prezidentská kolona dorazila na nádvoří pivovaru před centrum Sladovna. Václav Klaus se přivítal s Jiřím Fuskem, ředitelem pivovaru.

17:45 - Václav Klaus se svou chotí vstoupili do prostor Sladovny, aby se přivítali s občany a pokračovali na prohlídku pivovaru.

Následuje na závěr prezidentská večeře s vybranými hosty, při které není tisk přítomen.

Policisté v ulicích a dav lidí před synagogou. Takhle vypadaly včera po druhé hodině Boskovice. Lidé tam čekali na příjezd hlavy státu Václava Klause a jeho ženy Livie. Ti během tří dnů projížděli Jihomoravským krajem.
„Prezident přijede F jedničkou,“ hádal jeden z malých školáků. „Jejda, s prezidentem je to jako s IDS, dojede pozdě,“ zavtipkoval pro změnu čekající mladík.


Prezidenta po cestě zdržela sněhová vánice. Nakonec přijel v černém Audi, prohlédl si synagogu a zodpověděl otázky Boskovických, kteří se chopili mikrofonu v sále zámeckého skleníku. Přítomné zajímalo to, co znají z médií. Ptali se na globální oteplování, americký radar na území českého státu a pražská knihovna v podobě chobotnice. „Vážím si toho, že dlouho na naše území žádný voják nevstoupil, na druhou stranu ale ve světě nenastal definitivní klid, měli bychom nechat oči otevřené a přiklonit se na tu správnou stranu,“ odpověděl Klaus k radaru. Rozebírání globálního oteplování v médiích vidí jako zbytečné strašení lidí a novou knihovnu v podobě chobotnice neschvaluje proto, že jejímu autorovi chybí pokora ke staré Praze, do které by stavba zasáhla.


Boskovičtí radní před návštěvou nic neponechali náhodě. „Z židovské čtvrti jsme vymístili auta, aby mezi nimi pan prezident nekličkoval. Nechali jsme tudy projet i čisticí vůz,“ uvedl starosta Jaroslav Dohnálek. Prezidenta obdaroval knihami o lidech z Boskovic, obrazem a dílem od známého řezbáře. Klaus je po Masarykovi druhý prezident, který Boskovice navštívil.


Ve Velkých Opatovicích prezidenta nadchlo nové kartografické centrum. „Vždycky jsem měl rád mapy,“ řekl. Při besedě s lidmi v tamním kině se v hledišti dokonce našel muž, který kdysi proti němu hrál basketbal. „Pamatuji si, že jsem hrál i ligový zápas v Blansku,“ podotkl Klaus.
Maraton po sálech pak v podvečer vystřídal dav lidí před Centrem Sladovna v Černé Hoře. Tam si po besedě prezident prohlédl pivovar, kde pro něj připravili vepřové koleno. „Ochutná i naše unikátní pivo, borůvkové pivo a novinku elixír Karla Eusebia,“ sdělil Jiří Fusek z pivovaru.