V úterý krátce po sedmé ráno nepřijel autobus například do Rudice. „Nebylo to poprvé, kdy tam autobus, co pokračuje do Blanska, v posledních dnech nepřijel. Jedná se o nejvytíženější spoj. Stálo tam asi pětadvacet, třicet lidí. Školáci, lidi do práce, důchodci k lékaři. Děti pak rozvezli nějak rodiče. Já se svezl do práce se sousedem autem,“ řekl Deníku Rovnost jeden z místních. Jméno si nepřál zveřejnit. Redakce ho zná.

Po předchozích zkušenostech s výpadky spojů si příjezd úterního ranního autobusu zjišťoval na internetu. „V pondělí tam nějaké omezení bylo napsáno, ale v úterý nic. Jeden z řidičů tvrdil, že prý chybí asi třicítka autobusáků,“ dodal cestující.

Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která v kraji koordinuje integrovanou dopravu, jeho slova částečně potvrdil. Podle něj dopravcům na jihu Moravy chybí v systému IDS JMK nižší desítky řidičů autobusů. „Není kde brát. Řidiči prostě nejsou. Někteří jsou navíc nemocní. Velké množství jich také odčerpala roční výluka na železnici mezi Brnem a Blanskem. O prázdninách by se situace měla zlepšit, protože odpadnou školní spoje,“ uvedl Havlík.

Plánované lázně v Blansku.
Nové lázně v Blansku se prodraží. Rozpočet nabobtnal na 455 milionů

Poznamenal, že v celkovém počtu jízd se na jihu Moravy zatím stále jedná zhruba o desítku neobsazených spojů denně. Na Blanensku jsou to jednotky. V sousedním Pardubickém kraji je údajně stav horší. „Situace se mění každý den. Když o výpadku víme, tak o něm informujeme na našem webu s předstihem. Ranní spoje, které dopravují školáky, se snažíme v nouzi primárně nahradit a obsloužit jiným spojem, pokud to jde. Vždy se to ovšem nepodaří. Dopravce můžeme za výpadek pokutovat. Pokud autobus nepřijede, doporučujeme cestujícím kontaktovat náš dispečink, který je aktivní čtyřiadvacet hodin denně. Nepříznivou situaci samozřejmě s dopravci intenzivně řešíme, ale zatím se chybějící řidiče nedaří doplnit,“ dodal Havlík.

Z Vavřince do Blanska se nedávno nedostal také syn Lubomíra Reka. „Autobus prostě nepřijel. Nejdřív prý měl poruchu a pak se nepodařilo řidiče kontaktovat. O výpadcích autobusových linek jsem slyšel i s jiných míst. Pro cestující je to problém, protože vše nyní navíc komplikuje dlouhodobá výluka na železnici a vše je zdlouhavější,“ řekl Rek.

Kvůli nedostatku řidičů nejel nedávno večer například spoj 240/38 ze Sloupu do Rájce-Jestřebí. Podobně jako krátce po druhé hodině odpoledne autobus 232/41 z Blanska do obce Drahany. „V případě využití taxislužby je možno zaslat reklamaci nejetého spoje linky 240 společně s kopií účtenky za taxi e-mailem na info@kordis-jmk.cz, děkujeme za pochopení,“ okomentovali tehdy výpadek prvního spoje zástupci Kordisu.