Zájemce o studium na příští školní rok v těchto dnech počítaly střední školy a učiliště na Blanensku. Do poloviny března totiž žáci devátých tříd posílali své přihlášky. Letos si žáci mohli oproti loňsku podávat dvě přihlášky a hojně toho využívali. Mezi deváťáky je podle ředitelů základních škol větší zájem o obory zakončené maturitní zkouškou.

S výběrem střední školy žákům devátých tříd pomáhají kromě rodičů i základní školy. „Žáci mohou využít například konzultací s výchovným poradcem. Navštěvují ale také burzy středních škol v Blansku i v Brně. Co se týče výběru škol, žáci preferují spíše zůstat v okolí bydliště, vybírají si tak nejvíce střední školy z Blanska, Brna a Boskovic. Školy za hranicemi kraje volí jen výjimečně," popsal ředitel blanenské základní školy Dvorská Dušan Krumnikl.

Letos si deváťáci mohli podat přihlášky na dvě střední školy. Minulý rok pouze na jednu. „Většina žáků této možnosti využila," řekl Krumnikl. Podle něj mají školáci větší snahu dostat se na obory zakončené maturitou. „Na učební obory se ale žáci hlásí také," podotkl Krumnikl.

I lysičtí deváťáci dávají přednost maturitním oborům. „Máme asi pětašedesát žáků v ročníku a kolem padesáti se hlásí na maturitní obory. Větší zájem o maturitní obory než o obory s výučním listem ale trvá už několik let. Možnosti podat si dvě přihlášky využilo asi devadesát procent žáků," řekl ředitel Základní školy Edvarda Beneše v Lysicích Zdeněk Burýšek.

Otázku, na jakou střední školu se přihlásit, v tomto školním roce řešila například Daniela Barvová, která je žákyní deváté třídy v lysické základní škole. „Hlásím se do Lomnice u Tišnova na kadeřnici a na kuchaře-číšníka do Boskovic. Víc bych se chtěla dostat na kadeřnici, rozhodovaly jsme se s kamarádkou podle toho, co by nás bavilo a také podle toho, jestli potom najdeme zaměstnání," řekla Barvová.

Zájem a uplatnění

Podle zájmu a podle budoucího uplatnění na trhu práce se rozhodoval i další žák deváté třídy lysické základní školy Martin Šerlovský. „Hlásím se na střední průmyslovou školu chemickou v Brně, na obory přírodovědné lyceum a aplikovaná chemie. Raději bych ale chtěl na přírodovědné lyceum, protože potom plánuji pokračovat ve studiu na vysoké škole. Rozhodoval jsem se podle toho, že mě chemie baví a dnes je to docela žádaný obor. Hodně lidí totiž spíše míří na humanitní obory a ekonomii a lidí, kteří se zabývají chemií, je málo," vysvětlil Šerlovský.

Například do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Blansko letos dorazilo sto čtyřicet osm přihlášek. „Je to nepatrně méně než loni, kdy jsme měli kolem sto šedesáti přihlášek. Největší zájem je o obor kuchař –číšník a nástrojař, a také maturitní obory," řekla Jitka Blažková ze SOŠ a SOU Blansko.

Více studentů než v loňském roce se letos hlásí do Gymnázia Blansko. „Letos máme třiaosmdesát přihlášek. V čtyřletém studiu budeme otvírat dvě třídy, to znamená šedesát studentů," uvedl zástupce ředitele Ivo Grim.

Na Masarykovu střední školu v Letovicích se letos hlásí přes sto šedesát žáků. „Ve srovnání s loňskem je to pro nás příznivější bilance," uvedla zástupkyně ředitelky Helena Marešová.

V Masarykově střední škole v posledních letech pozorují nárůst počtu žáků, kteří se hlásí do oborů s výučním listem. „Rodiče i žáci si už více uvědomují, že kombinace vyučení v oboru plus nástavbové studium s maturitou znamená možnost nabídnout zaměstnavateli vzdělání hned ve dvou profesích," uvedla Marešová.