VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přihlásit se na střední školu? Zbývá už jen pár dní

Blanensko – Veronika Vitoulová je žákyní deváté třídy Základní školy ve Sloupu. Od neděle už má podané přihlášky na dvě střední školy. Ty je přijímají do patnáctého března. Každý deváťák se může hlásit na dvě střední školy. „Jako první jsem si vybrala obchodní akademii v Blansku, tam bych moc chtěla. Druhou přihlášku mám na blanenské gymnázium," využila možnosti Veronika.

11.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Roubíček

Její spolužačka Žaneta Slaná už má v přihláškách také jasno. „Od malička jsem chtěla jít na zdravotnickou školu v Blansku. Tam jsem si také dala svou jedinou přihlášku," řekla dívka, která se na přijímací zkoušky učit nemusí. „Vlastně už mě vzali, protože mám dobrý studijní průměr," dodala žákyně.

důležité informace
2 – tolik přihlášek si může podat jeden žák
15. března – poslední možnost podat přihlášku
22. dubna – první kolo přijímacích zkoušek na většině škol
25. dubna – druhé kolo přijímacích zkoušek na většině škol
10 – do tolika dnů od zveřejnění výsledků musí žák potvrdit nástup do školy

Možností, kam po základní škole, je na Blanensku dost. Téměř ve všech středních školách při přijímacím řízení zohledňují průměr známek a účast na olympiádách nebo vzdělávacích soutěžích. „Pokud má žák studijní průměr za první pololetí deváté třídy pod 1,8, vezmeme ho bez přijímacích testů. Tenhle systém funguje už několik let a výborně se nám osvědčil," vysvětlila ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku Svatava Dvořáková.

Pro ostatní zájemce mají nachystané vlastní testy. „Zatím jsme nepřistoupili na žádné jednotné testování. Žáky, kteří nemají dostatečný průměr, čeká test všeobecného přehledu. V něm jsou otázky z devíti nejdůležitějších předmětů, jako je čeština, matematika nebo třeba chemie," dodala Dvořáková. Na obchodní a zdravotnickou školu se zatím hlásí devadesát studentů. Ve škole ale očekávají, že jich ještě do úterý přibude. „Do každého ze tří oborů můžeme přijmout až třicet žáků. Přijmeme ale pouze ty, kteří projdou přijímacím řízením," upozornila ředitelka.

Necelou stovku žáků plánuje přijmout i Střední pedagogická škola Boskovice. Ta letos otevírá tři obory – předškolní a mimoškolní pedagogika, sociální činnost a pedagogické lyceum. „Minulý rok se nám přihlásilo téměř dvě stě zájemců. Letos to bude zřejmě hodně podobné," uvedl zástupce ředitelky pedagogické školy Milan Chlup. Zájemce čeká test všeobecných znalostí, který v padesáti otázkách vyzkouší znalosti z českého jazyka, biologie, dějepisu, zeměpisu a občanské nauky.

Většině škol připravuje přijímací zkoušky společnost Cermat. Mezi nimi je boskovické i blanenské gymnázium. „Čtyři týdny pořádáme každé úterý přípravné kurzy na zkoušky, které jsou zadarmo," řekl ředitel blanenského gymnázia Radek Petříček.

Podobně to mají i v Boskovicích. „Chceme, aby se studenti seznámili s tím, co je čeká, a mohli se pořádně připravovat," zdůvodnila pořádání kurzů ředitelka Gymnázia Boskovice Alena Svanovská. I tam kromě testů přihlížejí ke studijním výsledkům. „Hodnotíme hlavně známky z matematiky a českého jazyka," upřesnila Svanovská.

Z devátých tříd se minulý rok na boskovické gymnázium hlásilo přes sto žáků, z pátých tříd jich bylo sedmdesát. Letos jich škola přijme šedesát do čtyřletého a třicet do osmiletého studia.

Jednotné testy podstoupí i zájemci o Střední školu technickou a gastronomickou v Blansku. „Testy od Cermatu se týkají jen maturitních oborů. Ti, co chtějí studovat učební obory, zkoušky nedělají," upřesnil ředitel Pavel Dvořáček s tím, že přijímačky naplánovali už na patnáctého dubna.

I v Masarykově střední škole v Letovicích přijímají žáky do tříletých oborů bez přijímacích zkoušek, a to do naplnění kapacity. „Celkem máme místo pro sto šedesát studentů. Polovina je na obory bez maturity, ta druhá na obory s maturitou," vypočítala ředitelka Masarykovy školy Helena Marešová.

S přípravami na přijímací zkoušky pomáhají žákům nejenom různé kurzy, ale i některé základní školy. „Dělám různé testy, které jsou na internetu, a také jsem psala přijímačky na nečisto," popsala svoji přípravu Veronika Vitoulová. Právě přijímačky na nečisto organizují v Základní škole Sloup už pátým rokem. „Žáci si testy zkusí, přitom se jim snažíme nachystat stejné podmínky jako při přijímačkách," vysvětlil ředitel základní školy Pavel Dočekal. Po vyhodnocení žáci zjistí, co jim jde a kde mají největší slabiny.

GABRIELA CHLUPOVÁ

Autor: Redakce

11.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Kamiony mezi Brnem a Svitavami? Rozhodnutí o objížďce se odsouvá

Brno, Černá Hora – S kamiony na silnici I/43 si úřady nevědí rady. Aspoň to tak může vypadat po čtvrtečním jednání o odklonu tranzitní dopravy nad dvanáct tun z úseku mezi Brnem a Svitavami. Jasné ano, nebo ne odsunul nesouhlas ministerstva dopravy s návrhem dopravního značení.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Novorozená miminka Blanenska 42. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení