Silvestr na Blanensku byl podle statistik hasičů, policistů a záchranářů klidný. Na pohotovosti v blanenské a boskovické nemocnici ošetřili lékaři jen několik lidí s drobnými úrazy. Vážné zranění po manipulaci s pyrotechnikou tam nezaznamenali. „Na tísňovou policejní linku volalo jen několik lidí kvůli rušení nočního klidu. To měli na svědomí opilí lidé nebo výbuchy petard. Na silnicích byl klid. Jen v Boskovicích se rozjelo špatně zabrzděné auto a lehce zranilo chodce," řekl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Nelegální palírna

Hasiči na Blanensku v noci ze čtvrtku na pátek zasahovali u dvou drobnějších požárů v Lažanech a v Blansku, kde po dopadu rachejtle začala hořet tráva. Mnohem víc práce měli na Silvestra ale po desáté hodině večer ve Velkých Opatovicích. V tamní lokalitě Horensko totiž hořela střecha stodoly u jednoho z hospodářských stavení. „Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Odjížděly až v pátek po třetí hodině ráno. Při požáru se nikdo nezranil. Škoda je dvě stě tisíc korun," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Případ nyní řeší policie. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost totiž v hospodářském stavení byla malá nelegální palírna alkoholu.

Ještě než dali chladit silvestrovské šampaňské, vyrazila řada lidí z Blanenska do přírody. Stovky turistů šlapaly ve čtvrtek dopoledne například k veselické rozhledně Podvrší. Na svařené víno, zelňačku, vystoupení hudebníků, setkání s přáteli a výstup na rozhlednu. Sezona tam končí v říjnu, ale vyhlídka se tradičně otvírá ještě na Silvestra. „Silvestr na rozhledně jsme připravili už počtrnácté, je to tradiční a oblíbená akce. Pro lidi je to příležitost se projít, sejít se na zajímavém místě a popovídat si. Navíc v krásném slunečném počasí s pěkným výhledem," řekl za pořadatele ze spolku Veselická kaplička Miloslav Novotný.

Výšlap na rozhlednu

Na Podvrší vystoupali také manželé Alena a Rosťa z Blanska. „Když není sníh a nemůžeme na běžky, jdeme se projít do Veselice. Dnes jsme to ale trošku ošidili a jeli na Obůrku autobusem. Ale zpátky do Blanska už pošlapeme pěšky. Je to pěkná procházka a pěkně se provětráme," usmívala se žena s kelímkem svařeného vína.

I přes mrazivé počasí byl ve čtvrtek k večeru amfiteátr letního kina v Boskovicích slušně zaplněný. Tradiční promítání pásma pohádek totiž láká už dlouhá léta celé generace diváků. A nejen místních. Stejně jako v minulých letech promítání i tentokrát zakončil ohňostroj. „Přišli jsme se podívat na pohádky. Těšíme se. Je to fajn procházka," hlásila ve čtvrtek krátce po páté odpoledne jedna z návštěvnic letního kina Michaela Doskočilová. Její maminka Ludmila dodala, že s dcerou chodila na silvestrovské promítání už před dvaceti lety. „Je to bezva tradice. Chodí sem celé rodiny, napříč všemi generacemi. My jsme dneska vytáhli i vnučku," poznamenala.

První lyžování

Na Nový rok se pak Blanensko probudilo do sněhové pohádky. Bylo kolem pěti pod nulou a sněžilo. V olešnickém skiareálu se po několika dnech umělého zasněžování v pátek poprvé lyžovalo. Na sjezdovce bylo třicet centimetrů sněhu. Pokud bude mrznout i v příštích dnech sjezdovku otevřou i v sousedním Hodoníně u Kunštátu.

Kvůli sněhu vyrazily na Blanensku do terénu v pátek po sedmé ráno také pluhy a sypače silničářů. „Na silnicích ráno pracovaly všechny naše vozy. Moc sněhu nenapadlo jen takový poprašek do tří centimetrů. Silnice první třídy byly po posolení mokré. Okresky druhé a třetí třídy jsme shrabali a cesty posypali. Nebyla to žádná kalamita. Silnice byly sjízdné, ale řidiči musejí samozřejmě jezdit opatrněji," řekl Josef Nečas z dispečinku blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kra­je.