Problémy s hrobovými místy mají v některých obcích na Blanensku, kde nové hroby nejsou k mání nebo hřbitov dokonce úplně chybí.

Například ve Sloupu jsou pohřbení i lidé ze Šošůvky nebo Vavřince. „Nutíme Vavřinecké, aby si postavili vlastní hřbitov. Na tom našem nejsou místa už ani pro místní, natož pro přespolní lidi. Hřbitov už jsme rozšířili, ale nestačilo to a dál už není kam rozšiřovat. Vavřinecké musíme odmítat,“ vysvětlil starosta Sloupu Josef Mikulášek.

Vavřinečtí nový hřbitov postavit chtějí, ale nemají na něj peníze. Navíc s ním zatím nepočítají v územním plánu. „Nový územní plán musíme mít do roku 2015, tam už hřbitov zapracujeme,“ ujistil vavřinecký starosta Miloslav Novotný. Na stavbu hřbitova se už několik let chystají také v Kotvrdovicích, protože v sousedních Jedovnicích už jeho kapacita přestává stačit.

Na hřbitově v Blansku i v jeho místních částech Klepačov a Lažánky je zatím místa dost. „Máme prostor na nové hroby. Dost se jich i uvolňuje, lidé se stěhují pryč a ruší nájemní smlouvy,“ uvedla správkyně blanenských hřbitovů Magdalena Raabová.

Nájemní smlouvy se obvykle uzavírají na deset let. Zatímco v menších vesnicích lidé ročně zaplatí za pronájem hrobového místa několik desítek korun, ve větších městech můžou jít ceny i do stovek, po deseti letech pak do tisíců korun. Záleží i na velikosti pohřebního místa. Cena se počítá z výměry hrobů. Nejdražší je samotné vybudování hrobu. Jen kamenické práce totiž přijdou na několik desítek tisíc. A ne každý si to může dovolit.

Alternativou pietního místa se tak zvláště v posledních letech stávají kolumbária, zdi se zasklenými výklenky na urny. „Kdyby lidé měli peníze, myslím, že by radši dali přednost hrobům. Pro ty, kteří jsou bez peněz, kolumbárium představuje snazší možnost, jak důstojně uložit své blízké,“ podotkl Václav Holub z pohřební služby, která působí na Blanensku. Podle něj vybudování hrobu stojí desetitisíce, pronájem místa v kolumbáriu obvykle jen pár stovek. „Výklenky jsou kryté sklem, neprší tam, jako pietní místo je to určitě vhodné a lidé se mají kam vracet,“ vypočítal Holub výhody například proti rozptylu popela.

I za pronájem místa v kolumbáriu si však lidé mnohdy připlatí. Zatímco ve Velkých Opatovicích stojí pronájem kolumbária okolo tří set korun, v Jedovnicích jsou to tři tisíce a v Letovicích dokonce pět tisíc. Na tamějším hřbitově stojí nové kolumbárium teprve od léta. „Je to novinka pro ty, co chtějí jednodušší a levnější pohřeb. Tato služba nám v Letovicích zatím chyběla. V přepočtu to pořád vychází nejlevněji oproti jiným variantám,“ hájí výši nájemného místostarosta Letovic Radek Procházka s tím, že město vyšší cenou reguluje i zájem o tato místa. „Pokud ale poptávka bude velká, přistavíme ještě další část kolumbária,“ dodal letovický místostarosta.

ANETA NEJEZOVÁ