1. SVATOJÁNSKÁ SLAVNOST

Kdy? Sobota, od 17.00

Kde? Boskovice, westernové městečko

Například tvořivá setkání se čtyřmi živly budou na programu Svatojánské slavnosti, která se v sobotu uskuteční v přírodním amfiteátru westernového městečka v Boskovicích. Oheň si přítomní symbolicky připomenou při výrobě a zdobení svatojánských světýlek, vodu při vaření bylinkového čaje v kotlíku, zemi při hnětení a pálení hrnčířské hlíny, vzduch při hře na píšťaly – koncovky. Pořadatelé z občanského sdružení Intera zvou hlavně rodiny s dětmi. Bude se také zapalovat svatojánský oheň, se stínovým představením Andělé z lesa přijede brněnské Divadlo Líšeň. Zájemci mohou do druhého dne přespat pod hvězdnou oblohou.

2. DEN ČKD BLANSKO HOLDING

Kdy? Sobota, 10.00 až 15.00

Kde? Blansko, před výrobní halou ČKD

Před výrobní halou ČKD na Gellhornově ulici v Blansku bude v sobotu veselo. Na Den s ČKD Blansko Holding mohou přijít bývalí i současní zaměstnanci s rodinami, ale i ostatní zájemci. Připraveny budou zábavné atrakce a soutěže pro děti, vystoupení dětí z folklórního souboru Čtveráček z Černé Hory i komentované prohlídky výrobních prostor.

3. SENIOŘI ŽIJÍ S NÁMI

Kdy? Sobota, od 14.00

Kde? Boskovice, zámecký park a skleník

Hlavně dříve narozeným je určena akce nazvaná Senioři žijí s námi, která se koná v sobotu odpoledne v zámeckém parku v Boskovicích. Příchozí se mohou těšit na koncerty dua Adamis a pěveckého sboru Worship Letovice. Na programu bude také tvoření stromu generací. Svoje služby tam představí Městská správa sociálních služeb Boskovice, bude možné nechat si změřit tlak či hladinu cholesterolu, důchodci se seznámí i s různými druhy cvičení a programem prevence kriminality určeným právě pro ně.

4. MUZEJNÍ NOC

Kdy? Sobota, od 19.00

Kde? Kořenec, muzeum

Jak se na Kořenco vařivalo – to je téma už páté muzejní noci v Kořenci. Začne v sobotu v sedm hodin večer. Příchozí čeká vystoupení dětí z mateřské školy i skupiny Illegal orchestra. Hlavním bodem programu budou dvě ukázky toho, jak se dřív v obci vařilo, v podání folklórního souboru Kořeňák. Pozdě večer bude k tanci a poslechu vyhrávat duo Pohoda. Návštěvníci si také prohlédnou výstavu dřevěných plastik Boskovická epopej autora Iva Krajíčka.

5. HISTORICKÝ JARMARK

Kdy? Sobota, od 10.00

Kde? Letovice, zámek

Historický jarmark s podtitulem Manévry Letovice ovládne v sobotu letovický zámek. Začne v deset hodin nástupem vojsk za doprovodu hudby. Následovat bude průvod městem, soutěže vojáků, ukázka dobových zbraní, rekonstrukce dobových manévrů, konkrétně dobývání kulometného hnízda, či vystoupení Švejk bandu. V půl desáté večer uvede Kinematograf bratří Čadíků film Postřižiny. Připravena bude i polní pošta s pohlednicemi a razítkem, flašinetář, fotograf, střelnice či mažoretky.

6. ZA ŠAMOTOVÝM PLÁTKEM

Kdy? Sobota, start od 6.00

Kde? Velké Opatovice, fotbalové hřiště

Kdo si chce trochu protáhnout tělo, může se v sobotu vydat na už čtyřicátý ročník pochodu a cyklojízdy Putování za šamotovým plátkem. Ten má v režii Klub českých turistů Velké Opatovice. Start i cíl jsou na tamním fotbalovém hřišti. Připraveny budou trasy pro pěší v délce od sedmi do padesáti kilometrů i pro cyklisty v délce od čtyřiceti do sta kilometrů. Každý účastník obdrží diplom a keramickou upomínku.