Očekává se totiž, že mezi Horním a Prostředním Poříčím může být munice ještě mnohem víc. V místě nálezu se kvůli tomu nyní nepracuje, ale na termín dokončení opravy silnice to podle silničářů nebude mít vliv.

Podle vedoucí technickosprávního úseku Správy a údržby silnic v Blansku Evy Zouharové v úterý na stavbu nastoupí vyhledávač pyrotechniky. „Odborník bude celé území sledovat a monitorovat, bude se bagrovat za jeho dohledu. Tento postup nám nařídil policejní pyrotechnik. Navíc místní lidé říkali, že někdy za války se v těchto místech vysypalo nákladní auto s municí. Asi ji nikdo důkladně nezlikvidoval, takže těch nálezů tam bude pravděpodobně víc," řekla Zouharová.

Nález munice o velikonočním víkendu potvrdil blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek. „Dostali jsme oznámení o nálezu jednoho granátu. V takových případech povoláváme policejního pyrotechnika. Ten se rozhodl munici na místě zlikvidovat, a zatímco čekal na kolegu, našel další tři miny," přiblížil Nečesánek.

Okamžitá likvidace

Všechny čtyři kusy pyrotechnici zneškodnili na místě. „Jednalo se o dělostřelecké miny dlouhé asi třicet centimetrů ve tvaru láhve s takzvanými křidélky," upřesnil policejní mluvčí. Podle něj pyrotechnici doporučili pyrotechnický průzkum území.

O tom, že za války se v blízkosti obcí v místech zvaných v luhách převrátilo auto převážející munici, slyšel i starosta Prostředního Poříčí Bedřich Folkman. „Říká se to, ale jestli je to pravda, nevím. Je fakt, že podobných nálezů už zde v minulosti bylo víc. Když zemědělci vláčeli pole, párkrát něco našli," řekl starosta. Zprostředkovanou informaci o dávném vysypání munice má i starostka Horního Poříčí Lenka Boháčová. „Jen jsem to slyšela. Každopádně odborníci budou kontrolovat, jestli zde ještě něco není, takže žádný strach z toho nemáme," sdělila starostka.

V místech nálezu nyní dělníci nepracují, ale podle Evy Zouharové to na tempo oprav silnice nemá vliv. „Práce pokračují, jen na druhé straně. Termín dokončení stavby se tím nemění," řekla.

I sedmdesát let po válce nejsou nálezy munice z tohoto období ničím mimořádným. „Na Blanensku je to v průměru jeden až dva případy za měsíc. Nejčastěji granáty nebo jinou munici lidé najdou při procházce v lese nebo dělníci při výkopových pracích," doplnil policejní mluvčí Nečesánek.

Obvyklý postup je zavolat policisty, kteří prostor zajistí a povolají pyrotechnika. Ten munici buď odveze k likvidaci, nebo ji zneškodní přímo na místě. Na Blanensku se však před čtyřmi lety stal i jeden tragický případ. Při rekonstrukci podkroví domu v Letovicích totiž mladý dělník nešťastnou náhodou sbíječkou trefil nálož, která tam byla ukrytá od druhé světové války. Utrpěl velmi vážná zranění.