„Závod jsme rozdělili na dvě dvouhodinová kola. V každém rybáři chytali na jiném místě, které si na startu vylosovali. Chytalo se jen na jeden prut. Ryba do dvaceti centimetrů se počítala za jeden bod. Od dvaceti centimetrů nahoru byl za každý centimetr ulovené ryby jeden bod. Lovilo se metodou Chyť a pusť," popsal hlavní rozhodčí Jiří Neuman z adamovské rybářské organizace. Dodal, že před závody rybáři nasadili do vody asi tři metráky kaprů.

Jenže těm se tentokrát z vody vůbec nechtělo a chytilo se jich jen několik kusů. Krátce po startu zapřáhl bojovného šupináče pozdější vítěz memoriálu Luboš Rytíř. „Kapr zabral na rohlík. Ten skoro ani nedopadl na dno a už tam byl. Z vody se mu moc nechtělo," usmíval se muž s jednašedesá­ticentimetrovým kaprem v podběráku. Dalšího už později nechytil a na první místo se prochytal díky menším rybám. Ostroretkám, karasům a ouklejím.

Chvíli po Rytířovi držel v ruce ohnutý prut i nejstarší účastník memoriálu František Novák. Na břeh nakonec vytáhl pěkného kapra lysce. Měřil padesát jedna centimetrů. „Loni vyhrál Mirek Hrubý, který chytal na kolínka. Tak jsme je s vnukem taky navařili a vida, funguje to. Já na Svitavě nevytáhl kapra asi třicet let. Chodím totiž raději na pstruhy. Mám obrovskou radost. Chytil jsem pěknou rybu, je hezky a jsem tu s vnukem. I kdyby už nic nezabralo, mám zážitek na hodně dlouhou dobu. Musím pochválit i organizátory. Memoriál je perfektně připravený. Už se také těším na guláš a pivo," pochvaloval si akci třiaosmdesátiletý důchodce.

Loňský vítěz Miroslav Hrubý tentokrát žádného kapra nechytil. A to jich loni vytáhl dvanáct. Přesto nakonec skončil druhý. Když kapři nebrali, soustředil se na menší ryby. Ostroretky, tlouště, oukleje a karasy. „Že jsem letos nevytáhl žádného kapra? Vůbec mi to nevadí. Musí se to přece prostřídat. Kapr na prutu je příjemný bonus. Jsem rád, že jsem se setkal s kamarády a chvíli s nimi po závodě poseděl," řekl muž.

Třetí místo obsadil stejně jako před rokem Petr Matyáš. Největší rybu memoriálu zdolal Zdeněk Unzeitig. A jeho návrat z lovného místa na vyhlašování výsledků byl impozantní. Donesl totiž štiku jako poleno. Měřila jednaosmdesát centimetrů a vážila asi čtyři kila. „Zabrala mi na těsto, jenom to padlo do vody. Náhoda. Měl jsem štěstí, že mi to nepřekousla. Jednoho kapra jsem utrhl, ale štiku se mi podařilo zdolat. Před lety jsem na Svitavě chytil ještě větší. Měla v sobě tehdy dva pstruhy," poznamenal Unzeitig.

Na pstruhové vodě je štika škodná, a proto se do vody nevrátila. Jako zpestření závodů připravili organizátoři hod na terč se závažím na prutu. Každý ze závodníků měl čtyři pokusy. Nejpřesnější mušku měl tentokrát Ladislav Formánek. „Kapři sice tentokrát nebrali, ale s tím se musí počítat. Ryby jsou kolikrát nevyzpytatelné. Na druhou stranu nám vyšlo počasí. Chvíli jsme poseděli a myslím, že většina závodníků byla spokojená. Díky sponzorům a všem, kteří se na přípravě a průběhu memoriálu podíleli," uvedl šéf adamovských rybářů Petr Kubíček.

Memoriál Lubomíra Dáni

(4. ročník, řeka Svitava, Adamov)

Celkové pořadí: 1. Luboš Rytíř 250 bodů, 2. Miroslav Hrubý 209 bodů, 3. Petr Matyáš 125 bodů

Největší ryba: Zdeněk Unzeitig (štika 81 cm)

Nejlepší zásah: Ladislav Formánek 20 bodů

Nejstarší účastník: František Novák, 83 let