Někteří motoristé si chtěli ušetřit čas i nervy a svá auta přezuli už s předstihem. Jako například Zdeněk Doležel z Blanska. „Letní gumy za zimní jsem měnil asi v polovině října. Chtěl jsem se vyhnout návalům v autoservisech. Raději to nenechávám na poslední chvíli a myslím, že jsem udělal dobře," řekl muž.

OBSAZENÉ TERMÍNY

Jeho slova potvrzují zaměstnanci řady autoservisů na Blanensku, které Blanenský deník Rovnost oslovil. Kdo nechal výměnu na poslední chvíli, bude si muset počkat. Zejména servisy ve městech totiž hlásí plno. „Máme totálně plno. Nemáme teď ani kde zaparkovat," řekl servisní technik Top Autosalonu Blansko Jiří Ryšavý.

Kolik za přezutí
- Top Autosalon Blansko: 1 000 Kč (přezutí, vyvážení, uskladnění)
- Autoservis a pneuservis Pavel Pecha (Knínice u Boskovic): 400 Kč
- Autoservis Horák (Lysice): od 400 Kč
- Autodílna Vašíček (Vavřinec): 500 Kč
- Autodílna Chlup (Sudice): 400–480 Kč

Pokud by se chtěl nějaký opozdilec na přezutí pneumatik teprve objednat, tak v tomto autoservisu nemá šanci. „Nemáme termín, kam by se někdo mohl vmáčknout. Teď je prostě na čtrnáct dní plno," dodal Ryšavý. Za přezutí zimních pneumatik s vyvážením a uskladněním letních gum si v tomto servisu účtují přibližně tisíc korun.

V menších obcích ještě servisy volné termíny mají. Například v Autoservisu a pneuservisu Pavel Pecha z Knínic u Boskovic. „Zatím nemáme zcela plný stav. Včetně vyvážení komplet přezujeme zimní pneumatiky za čtyři sta korun," sdělil majitel Pavel Pecha.

Povinnost přezutí na zimní pneumatiky platí od prvního listopadu do jednatřicátého března v případě, kdy lze předpokládat námrazu na silnici a sněžení. Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do dvou tisíc korun a případně další jízdu řidiči také zakázat. Policisté se při kontrolách zaměřují také na hloubku vzorku, která musí být u osobních aut nejméně čtyři milimetry.

Že se nevyplácí vyjet s letními pneumatikami na ledovku, potvrzují i odborníci. „Riziko dopravní nehody na letních pneumatikách v zimě roste. Pokud se navíc prokáže, že nehoda souvisela se špatným obutím vozidla, musí se motorista připravit na to, že mu pojišťovna sníží částku vyplaceného pojistného plnění," upozornil Aleš Povr z České asociace pojišťoven.

Směs zimních pneumatik je speciálně vyvinutá pro zimní období tak, aby si udržela lepší přilnavost k vozovce a výrazně snížila brzdnou dráhu.