Dopoledne a část úterního odpoledne stráví v Brně na několika místech. Poté navštíví Dům přírody Moravského krasu, vyhlášené Punkevní jeskyně a první den návštěvy ukončí v osm hodin večer debatou s obyvateli v blanenském kině v Hybešově ulici. O ni byl podle mluvčí blanenské radnice Pavly Komárkové velký zájem.

Na debatu se bylo nutné předem rezervovat. Z jedné IP adresy se daly zajistit jen dvě místa. Rezervaci jsme spustili v úterý v devět hodin ráno a zhruba za hodinu už už bylo plno,“ uvedla mluvčí Komárková.

Komfortnější cestování. Do stanice Babice projdou pěší po opravené lávce.
Komfortnější cestování. Do stanice Babice lidé projdou po opravené lávce

Bezpečnostní opatření a technické detaily se zástupci prezidentské kanceláře a ochrankou řešilo město s předstihem.

„Oni nastavují pravidla zabezpečení, vše se ladí do detailů a přesně na čas. Místa, kde se bude pan prezident pohybovat, se projížděla už před úterní návštěvou. A jestli máme ze strany hradního protokolu nějaké speciální požadavky? Pokud se netýkají bezpečnosti, tak ne. Petr Pavel je velmi skromný návštěvník,“ řekla Komárková.

Na Blanensku se prezident mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne setká s několika desítkami starostů z regionu v Domě přírody Moravského krasu. Po páté hodině je pak naplánovaná prohlídka světoznámých Punkevních jeskyní. Prezident s manželkou a doprovodem budou mít zajištěný soukromý vstup mimo klasické prohlídky.

„Počítá se s pěší prohlídkou suché části Punkevních jeskyní. Připravená bude i plavba na lodičkách. Uvidíme ale, kolik bude mít pan prezident času a jestli už nebude mít naspěch. Program má určitě nabitý a půjde asi o každou minutu. V tom případně zvládneme alespoň zkrácenou trasu,“sdělil Deníku šéf Správy jeskyní Moravského krasu Jakub Gabriš.

Pak už je od osmi hodin večer do půl desáté na programu beseda s veřejností v blanenském kině.

Předchozí prezident Miloš Zeman navštívil Blanensko několikrát. Zastavil se například v Blansku, Boskovicích, Letovicích, Adamově a před sedmi lety obědval v Černé Hoře v areálu tamního pivovaru v hotelu Sladovna. Zeman se podíval do několika strojírenských podniků a také do dětské léčebny v Boskovicích.

Debata Deníku: Prezident Petr Pavel hostem Kateřiny Perknerové
Pavel se v debatě Deníku vyjádřil k Ukrajině, státní správě i plánům první dámy

Při veřejné debatě ho v boskovické Zámeckém skleníku vítali příznivci se zelenými kartami i odpůrci s kartami červenými. Prezident Zeman tehdy s lidmi mluvil o situaci na Ukrajině, v Číně nebo o zvyšování platů poslanců.

Před šestnácti lety pak Blanensko navštívil také prezident Václav Klaus s chotí Livií. Přijeli do Boskovic a později se přesunuli do Velkých Opatovic.

A ještě dál do historie? V Blansku připomíná prezidentskou návštěvu pamětní deska. Visí přímo ve vestibulu vlakového nádraží mezi okny pokladen. Blanenští ji slavnostně odhalili v roce 2005 a odkazuje na důležitý historický mezník po druhé světové válce. Prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou se totiž při návratu z exilu do vlasti zastavili 16. května 1945 právě v Blansku.

  • PŘIPOMEŇTE SI: Bývalý prezident Miloš Zeman při návštěvě Blanenska

„Z Blanska se Edvard Beneš s manželkou Hanou vydali zvláštním vlakem číslo 11 554. Jeho součástí byl i legendární tmavomodrý salonní vůz, vyrobený původně pro T. G. Masaryka, na cestu do právě osvobozené Prahy. Prezidenta v Blansku vítalo skoro pět tisíc lidí,“ připomněl Pavel Svoboda, který se zabývá blanenskou historií.

Důvod Benešova zastavení v Blansku byl podle něj čistě praktický. Železnice z Brna, odkud prezidentský pár přijel autem, do Blanska byla totiž po válce rozbitá. „Proto byl vlak, kterým Edvard Beneš dojel do Prahy, přistavený až v Blansku,“ doplnil Svoboda. Blanenští pak po Benešovi před devíti lety pojmenovali jednu z ulic.

Prezidentská návštěva Petra Pavla na Blanensku, úterý 26. září

  • 16:00 – 16:50 setkání se starosty
  • (Dům přírody Moravského krasu)
  • 17:00 – 17:45 návštěva Punkevních jeskyní
  • (Moravský kras)
  • 20:00 – 21:30 debata (kino Blansko)
    *Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje