Krajští úředníci nevidí v plánu firmy problém. „Na základě všech vyhodnocení mohl krajský úřad konstatovat, že navrhovaný záměr je z hlediska vlivů na životní prostředí přijatelný a to za podmínek uvedených v závazném stanovisku,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

S tím nesouhlasí starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák. Podle něj obci škodí hluk a prach už teď. Dodal, že provoz kamenolomu škodí i okolní přírodě. „Je nepředstavitelné, že se celá technologie ocitne blíž k vesnici,“ okomentoval situaci starosta.

Ilustrační foto
Kdo bude v Rájci-Jestřebí třídit odpad, ušetří. Ostatní zaplatí více

Olga Novotná tráví léto na chatě, která stojí na druhé straně od kamenolomu. „Z lomu jde hluk hlavně přes noc. Jsou to pořád stejné údery. Je na zbláznění poslouchat to celé prázdniny,“ ohradila se chatařka. Starosta Lhoty Rapotiny se obává i o ceny nemovitostí v obci. „Půjdou skokově dolů. Kdo tu potom bude chtít bydlet a stavět, když bude mít šest set metrů od domu drtičku,“ podotkl.

Provoz se odráží i na silnicích a domech. „Stavení kolem hlavní silnice za chvíli spadnou. Vesnicí se rychle řítí plná auta. Domy praskají,“ postěžovala si Novotná.

Podle starosty obcí projede za den až sedmdesát čtyřicetitunových nákladních aut. „Je likvidovaný majetek soukromníků i státu. Krajské silnice jsou ve špatném stavu. A nikoho to nezajímá,“ doplnil Sedlák.

Kamenolom provozuje koncern Strabag. Podle mluvčí společnosti Edity Novotné nová linka místním uleví. „Stávající technologii, která stojí na zásobách, chceme nahradit novou moderní, která je mimo jiné i tišší,“ argumentovala.

Starostu nepřesvědčila. „Jak se v lokalitě celá léta společnost chová, je krystalická ukázka ignorance přístupu k přírodě i lidem. V zemi majitele kamenolomu by to bylo absolutně nemyslitelné. Dokladem budiž i to, že se s námi celou dobu nejedná,“ podotkl Sedlák.

ADÉLA FORMÁNKOVÁ

Dušan Janík s víc než metrovým kaprem.
Sucho a málo ryb v rybnících? Muž z Mutěnic chytl metrového kapra