Většina nezaměstnaných lidí, kteří projdou rekvalifikačním kurzem, sežene novou práci. Lidé z blanenského úřadu práce tvrdí, že je o kurzy velký zájem.
Na pracovním úřadě se nechal v minulosti zapsat například Pavel Beran z Rájce–Jestřebí. „Byl jsem bez zaměstnání a neměl jsem moc dobré zkušenosti s hledáním nového místa. Tak jsem na úřadu práce přijal nabídku rekvalifikačního kurzu. Za tu zkušenost jsem rád,“ řekl Beran, který nyní pracuje u firmy vyrábějící prosklené fasády.

Přeškolením na barmana prošel Karel Bergl. „V gastronomii jsem nikdy nedělal. Ale důležité bylo uživit rodinu. Začal jsem tedy dojíždět na týdenní kurz do Brna, kde jsme se učili míchat koktejly. Ještě v pátek jsme dělali zkoušky. Dobré je krátké trvání kurzu. To se hodí, pokud někdo potřebuje rychle nastoupit do práce,“ podělil se o svou zkušenost Bergl. Ten si školení pochvaluje. Nemusel totiž platit peníze za jízdné, ani za oběd. Po přeškolení hned nastoupil do práce jako barman.

Majitelem podniku, kde nyní pracuje Karel Bergl, je Michal Prošek. Začínal sám. Nyní zaměstnává tři lidi. „S Karlem Berglem jsem spokojený. Přesvědčil jsem se, že kurz jej kvalitně připravil. Spolupráce s podniky zajišťující rekvalifikace mi vyhovuje. Člověk nemusí absolvovat spoustu přijímacích pohovorů,“ míní Prošek.

Lidem bez práce pomáhají také asistentky z firmy CC Systems. Podle Lucie Polákové se aktivní lidé bez zaměstnání učili pracovat s internetem, připravit si životopis či motivační dopis, zkoušeli si i pracovní pohovor u případného zaměstnavatele. „Poté jsme s nimi vybrali vhodné odborné doškolení. Na Blanensku byl nejžádanější kurz řezání kyslíkem,“ dodala Poláková.

Podle Leoše Němce z Úřadu práce Blansko je o rekvalifikační kurzy velký zájem. „Nové zaměstnání najde až osmdesát procent lidí ze všech absolventů kurzu. Většina těch, kteří se chtějí nechat přeškolit, jsou původně administrativní pracovníci,“ sdělil Němec.

Projekty, které nabízejí nezaměstnaným nové možnosti, na Blanensku fungují už pět let. „Zaměstnavatelé, kteří dají práci absolventům kurzu Najdi si práci v Jihomoravském kraji, pak obdrží měsíčně přes šest tisíc korun po dobu deseti měsíců. Jde o podporu z Evropské unie,“ uvedl Němec.
Zatímco projekt Najdi si práci v Jihomoravském kraji nabízí lidem krátkodobé kurzy, jiný projekt s názvem Návrat do práce umožňuje zájemcům účast v kurzech dlouhodobých.