Vznikla nad rezervní hasičskou nádrží, a to pouze na jeden den. Tamní sbor dobrovolných hasičů totiž pořádal už jedenadvacátý ročník soutěže Rudická lávka.
Smyslem klání nebylo nic zdánlivě jednoduššího, než po úzkém prkně suchou nohou, na jízdním kole nebo trakaři, překonat vodní hladinu.
„Když jsme soutěž po osmi letech obnovili a nádrž na ni připravovali, odvezli jsme odtud čtyři traktorové vlečky odpadu. Pak jsme dno i břehy vlastoručně vyškrabali kartáči a natřeli modrou latexovou barvou,“ říká starosta dobrovolných hasičů Vlastimil Jeřábek.


Soutěžilo se v jízdě jednotlivců na kole a v jízdě dvojic na trakaři. Na kole se v kategorii do patnácti let přihlásili dva kluci, v kategorii dospělých soutěžilo sedm mužů. Nejúspěšnějším z nich, a také jediným, komu se podařilo nádrž v obou pokusech překonat suchou nohou, byl šestnáctiletý Libor Zouhar z Rudice. „Soutěžím letos poprvé. Přejet lávku jsem si vyzkoušel se svým kolem už dopoledne, když se to chystalo. A také jsem nespadl,“ povídá vesele mladý šampion.


Jízda na trakaři, které se účastnilo šest dvojic, mezi nimi i jedna dívčí, měla svá úskalí. Uprostřed lávky si totiž soutěžící museli vyměnit své pozice. A pokud možno bez pádu do vody, za který byly uděleny trestné body. Na rozdíl od jízdy na kole, kde platil pomalejší čas jako ten lepší, na trakaři vítězila rychlost. I proto nebyla o pády soutěžících do vody a hecování s potleskem od diváků nouze.
Tradice lávky byla tedy úspěšně obnovena. „Jelikož je však voda drahá, akce nebude pravidelně každý rok. Bude záležet na finanční situaci,“ nastínil budoucí ročníky Jeřábek.


Voda v nádrži je pitná, hasiči ji napouštěli osm dní. Zůstane i po skončení soutěže. Pokud bude přát počasí, získá Rudice alespoň na chvíli vlastní umělé koupaliště.