Desátého října začalo včelařům období podzimního léčení včelstev proti varroáze. Té je letos na Blanensku víc než v uplynulých letech. „Největší škody na včelstvech zaznamenali letos na jaře včelaři na Boskovicku," řekl Josef Hanuška z Českého svazu včelařů. Přes zimu tam uhynula téměř polovina včel. „Jak se počet včelstev na Blanensku od jara změnil, budeme vědět až v prosinci. Do konce listopadu totiž budou včelaři hlásit aktuální stavy," dodal Hanuška.

Proti varroáze bojují včelaři každý rok a způsobů léčení je více. „V létě léčíme včely například kyselinou mravenčí. Pro podzimní léčení používáme speciální pásky, na které se nakape léčivo a zapálí se, aby pásky doutnaly. Včelstvo se uzavře, léčivo se odpaří a roztoče zahubí," vysvětlil předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Knínicích u Boskovic Rostislav Dvořák.

Pokud je včelstvo roztoči hodně zamořené, s léčením včelaři pokračují například pomocí aerosolu a pak ještě na jaře. „Bohužel se stalo to, že léčivo už na roztoče pořádně nezabírá," vysvětlil okresní včelařský zdravotník Pavel Ševčík s tím, že léčivo pro včelstva na Blanensku stojí ročně půl milionu korun. „Sedmdesát procent z toho hradí stát formou dotace," dodal Ševčík.

Léčivo se zpožděním

Podle Hanušky letos včelstva čeká přes zimu s roztočem tuhý boj. „Letos jsme ještě k tomu dostali léčivo s několikatýdenním zpožděním. Výrobce je totiž nestíhal vyrábět," řekl Hanuška.

Nyní už potřebnou látku včelaři mají. „Teď už záleží na každém včelaři, jak si svá včelstva ošetří proti úhynu," řekl zdravotník boskovické základní organizace Českého svazu včelařů Petr Stloukal.

Povinnost ošetření včel proti nákaze varroázou mají včelaři uloženu zákonem. „Pokud tuto povinnost včelař nedodrží, hrozí mu sankce," řekl Ševčík.

Varroáza je infekční onemocnění včel, které způsobuje roztoč Varroa destructor. „Napadá především plod, ale parazituje i na dospělých jedincích a oslabuje je," řekl Dvořák. Plod napadený roztočem se líhne například s nedokonale vyvinutými křídly či nohami.

Kromě přeléčení musí včelaři svým včelám na zimu nachystat také dostatek zásob. „Začíná se už po vytočení medu koncem léta. To musí včelaři včely přikrmit, aby byla silná zimní generace včel a vydržela až do jara," vysvětlil Dvořák.

Větší zájem o med

Kromě přeléčení včelstev se teď také začínají včelaři soustředit na přípravu vybavení na příští sezónu. „Vše musíme opravit, desinfikovat, vyčistit a podobně," řekl Hanuška.

V tomto období se na včelaře obrací i stále více zákazníků. „Lidé nakupují na Vánoce med na vánoční cukroví a výrobky z medu a také další včelí produkty, jako jsou například svíčky z včelího vosku," řekl Hanuška.