Lidé v celé republice dostanou do schránek hlasovací lístky až den před volbami. „Obvykle je zvykem, že jim přijdou tři dny předem. Ale předčasné volby to vyžadují. Běžně míváme na přípravu devadesát dní, teď je to asi polovina," přiblížil vedoucí blanenského odboru hospodářské správy Miroslav Peterka.

Komplikací se však nebojí. „Čtvrtek je opravdu nejzazší den. Může se stát, že k nám lístky dorazí o něco dříve. My bychom je za takové situace rozeslali okamžitě," slíbil Peterka.

Některé Blanenské však čeká ještě jiná novinka. „Kvůli úpravě hranic volebních okrsků dojde k přesunu některých voličů. Devětaosmdesáti lidem změníme volební okrsek a dalším pětatřiceti také volební místnost. Nedávno jsme jednotlivé lokality digitálně zaměřili a zjistili, že takto to bude výhodnější. A to hlavně pro voliče, protože jim zkrátíme cestu k urnám," vysvětlil vedoucí odboru hospodářské správy.

Jestli se změna týká zrovna jich, zjistí lidé nejpozději den před volbami. „Už v pondělí vyvěsíme na úřední desce seznam domů a ulic, které přesun čeká. Konkrétní voliči se o tom dozvědí ve chvíli, kdy jim přijdou hlasovací lístky. Jejich prostřednictvím je znovu upozorníme na případnou změnu. Na letáky napíšeme, který ze třiceti volebních okrsků mají navštívit a stejné to bude i s adresou volební místnosti," dodal Peterka.