„Ve Vývěrech Punkvy jsou mláďata o něco starší než u Jáchymky. Počítám, že do konce tohoto týdne vylétnou z hnízda,“ řekl Deníku René Bedan, který se monitorování těchto dravců v Moravském krasu léta věnuje na webu sokolmk.webnode.cz.

Dospělí sokoli podle něj nosí do obou hnízd stále pro mláďata potravu. Vesměs se jedná o ulovené ptáky. „Holuby nebo drobné pěvce,“ poznamenal odborník.

| Video: Youtube

Ve Vývěrech Punkvy pozoruje od jarních měsíců ještě třetí pár sokolů, ale ten zřejmě nezahnízdil. Samec i samice jsou většinou ve vzduchu a když uloví kořist, zpracují ji sami na skalním útesu. „Tento pár zřejmě nezahnízdil. Samici jsem zastihl samotnou na místě, kde sokoli v minulosti měli hnízdo. Nyní je prázdné. Jako raritu letošního roku bych uvedl zachycení sokolího samce na hnízdě se slovenským kroužkem. To se dosud nepovedlo i když je to prakticky přes kopec. Většinou k nám létali označení sokoli z Německa, Polska nebo Maďarska. O dravci ze Slovenska nevím,“ uvedl René Bedan.

Hnízdiště u jeskyně Jáchymka, přes kterou vede frekventovaná turistická stezka, hlídají strážci ochrany přírody. Vstup do jeskyně je zakázaný a návštěvníci Josefovského údolí musí kolem ní chodit oklikou. Omezení má platit ještě v červnu. „Samozřejmě se sem tam někdo najde a zátarasy před jeskyní s informačními cedulemi ignoruje. Pěší i cyklisté. Není to ale zatím nic katastrofálního a hnízdění sokolů neukáznění turisté na tomto místě dosud neublížili. Zaznamenané přestupky jsme řešili domluvou,“ informoval jeden ze strážců Radovan Mezera.