O koalici bude ale ČSSD jednat až zítra. „Ještě nedokáži říct, s kým budeme spolupracovat. Chci zastávat funkci hejtmana, ale na zítřejší setkání přizvu všechny politické strany a nechám si představit jejich program,“ uvedl čerstvý vítěz voleb Michal Hašek, který se dnes večer sešel neoficiálně ještě s Milanem Venclíkem z ODS a Vojtěchem Adamem z KSČM.

Svou radost z výsledků neskrýval. „Pětatřicet procent je z říše snů. Slibuji ale, že se pokusím zůstat pevně nohama na zemi,“ dodal Hašek. Tomu k vítězství poblahopřál pouze lídr jihomoravské ODS Milan Venclík. Bývalý hejtman Stanislav Juránek se zatím neozval.

Sociálním demokratům pomohla v letošních volbách především vysoká volební účast. K urnám totiž na jihu Moravy přišlo více než čtyřicet procent voličů. Více než 34% hlasů pak padly pro ČSSD.

Na druhém místě zůstávají lidovci s dnes již bývalým hejtmanem Stanislavem Juránkem a s výsledkem 23% hlasů. Juránek se ale ke svému volebnímu štábu vůbec nepřipojil. Podle jeho stranické kolegyně Marie Cackové zůstal v Hodoníně, kde odpoledne absolvoval běžecký závod. Přesto jsou ale lidovci spokojení. „Druhé místo je hezké,“ dodala Cacková.

Velký neúspěch poznamenal občanské demokraty, kteří získali něco málo přes 15% hlasů. V restauraci Bohéma, kde sídlí jihomoravská ODS tak nepanuje příliš veselá atmosféra. „V tuto chvíli musíme přijmout porážku a jít dál. Nic se nedá dělat,“ uvedl občanskodemokra­tický lídr Milan Venclík.

Na pomyslném čtvrtém místě zůstali komunisté, kteří získali necelých patnáct procent.

Sociálním demokratům se dařilo i v senátních volbách. Do horní komory parlamentu totiž možná pošle svého kandidáta, bývalého ředitele brněnské Úrazové nemocnice Miloše Janečka. Do druhého kola senátních voleb postupuje Janeček s více než čtyřiatřiceti procenty hlasů společně s občanským demokratem a bývalým brněnským primátorem Petrem Duchoněm, který získal devětadvacet procent hlasů. Janeček je s výsledkem spokojený. „Teď musím jen doufat, že k druhému kolu voleb přijde stejný počet voličů,“ doplnil Janeček. Do příštího kola si ale věří i Duchoň. „Mám zkušenosti s evropskou politikou i s vedením Brna, snad to voliči ocení,“ doplnil Duchoň.