Městečko navíc osm let předtím vypláchla ničivá povodeň. „To, co se odehrálo včera na jihu Moravy, je strašné. Sleduji to v televizi a vrací se mi vzpomínky na povodeň v roce 2002. A samozřejmě také na tornádo v roce 2010. To naštěstí bylo daleko menší, než to včerejší. Zasáhlo jen okraj obce a poničilo několik střech,“ řekl v pátek ráno Deníku starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Větrný vír se podle něj tehdy utvořil v podvečer na okraji bouřky. Objevil se na zahradě kulturního domu, kde poškodil střechu a lízl okraj obce. V části Dolní Vejpustek pak zmuchlal plechovou střechu a strhl tašky na dalších domech. Pak zmizel v polích. Postupně rozlomil a vyvrátil několik stromů. „Je to strašné. Při extrémních výkyvech teplot se podobné události těžko předvídají. Přijdou bleskově. V týdnu jsme tu po bouřce měli na říčce Hodonínce během chvíle třetí stupeň. Naštěstí jsme po povodních upravili koryto a máme vybudováno několik suchých poldrů,“ dodal olešnický starosta.

Blesková povodeň zasáhla Olešnici 15. července 2002. Vyplavila 113 trvale obydlených domů, z toho 25 bylo vážně poškozeno. V sousedním Crhově a Hodoníně při povodni zemřely dvě ženy. Škody se vyšplhaly k 50 milionům. Do Olešnice tehdy mířila pomoc z různých míst. Nyní ji chtějí Olešničtí oplatit. „Obcím a lidem z jihu Moravy určitě nějakou formou pomůžeme. Jak přesně zatím ještě nevím. Je to hodně čerstvé,“ poznamenal Peša.