Na přechodech pro chodce může snadno dojít ke střetu auta s člověkem. Ten pak utrpí minimálně lehké zranění. Mnohé z bílých zeber jsou však ve městech Blaneska špatně vidět. V těchto dnech je tedy přetírají pracovníci měst, do terénu vyráží také krajští silničáři.

Hned na několik téměř neviditelných přechodů narazil včera při jízdě z Boskovic do Blanska řidič Jaroslav Palatka. „Málem jsem si nešiml přechodu v Rájci poblíž sokolovny. Pro řidiče jedoucího autem je takřka neviditelný. Když jsem přijížděl do Boskovic po dvouproudové silnici, už z dálky sice zářil jeden z přechodů, ten druhý, vedoucí přes dvouproudovku v opačném směru, však je skoro vymazaný,“ hlásil Palatka, podle kterého řidiči v takovém případě neví, jestli nenatřený přechod vůbec platí.

Boskovičtí zaostřili na přechody pro chodce již v těchto dnech. „Plánujeme nasvítit ve městě vytipované přechody, aby na nich byli lidé v podvečer v bezpečí. Problém ale je, že některé přechody nejsou vidět ani sami o sobě,“ míní starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek s tím, že v nejhorším stavu je značení na frekventovaných místech. Přechody v Boskovicích by měly být všechny viditelné do poloviny července.

Muži v oranžových vestách natírají přechody i v ulicích Blanska. „Vodorovné značení obnovujeme podle plánu. Nejdůležitější jsou právě přechody, na kterých jsou v kontaktu vozidla s chodcem. Může tam snadno dojít ke střetu i úrazu, proto musí být viditelné,“ sdělil Milan Slouka z odboru komunální údržby s tím, že po přechodech obvykle přijdou na řadu křižovatky a parkovací místa pro vozíčkáře. Na vyznačení parkovacích stání mnohdy už nezbudou peníze.

Kola aut dávají zabrat zejména přechodům. „Ty se ztrácí v místech, kde projíždí hodně aut. V Blansku nejvíc trpí přechod u gymnázia v ulici Seifertově, dále pak zebry na kruhovém objezdu u Galerie města Blanska. Tam řidiči přidávají plyn do kopce a také brzdí z kopce dolů,“ popsal Slouka. On i jeho lidé se starají o přechody protínající silnice, které patří městu. Kousek opodál tak může ležet odlupující se přechod na krajské silnici.

I na jihomoravské silnice se však chystají v těchto dnech vyrazit silničáři. Na Blanensku se zaměří na téměř všechny své přechody. „Nestává se, že bychom narazili na přechod, který úplně zmizel. Přestože je máme obnovovat každé dva roky, děláme to jednou ročně, vždy začátkem června,“ přiblížil šéf silničářů Miloš Bažant s tím, že před nastříkáním značení je potřeba ještě opravit díry v silnici. Podle něj nejvíc trpí přechody ležící na křižovatkách. „Když tam auta při rozjíždění smykují, barvu ze silnice vygumují,“ dodal Bažant. Obnova přechodů vyjde jihomoravské silničáře každý rok na půl milionu korun.

Policisté řešili loni na Blanensku kolem dvaceti nehod přímo na přechodech pro chodce. „Pokud dojde ke střetu auta a člověka, dojde při něm minimálně k lehkému zranění. Přechody by tedy měly být jasně viditelné,“ sdělila policejní mluvčí Iva Šebková. Ta upozornila, že většinou nehodu na přechodech způsobil sám chodec, který na něj vstoupil z bezprostřední vzdálenosti a řidič pak nestačil zabrzdit, a nebo řidič, který si chodce nevšiml. I špatně viditelné přechody představují riziko, proto se na ně zaměřují také policisté, kteří pak dají echo silničářům. „Na přechodech, které se nachází v místech, kde by je nikdo nečekal, upozorňuje řidiče ještě svislá dopravní značka,“ dodala Šebková.