Řidiči se o prázdninách na řadě míst na Blanensku musí připravit na uzavírky a objížďky. Silničáři se totiž pustí do oprav silnic druhé a třetí třídy i mostů, které jsou většinou v havarijním stavu. „Budeme spravovat jedenáct úseků silnic. Přesné termíny neurčujeme my, ale zhotovitelé staveb. Na většině z nich by se s opravami mělo začít o prázdninách,“ uvedl za blanenské pracoviště Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant.

Nové silnice se dočkají například lidé z Borotína a Vanovic. Cesta ve směru na Vanovice je jednou z těch, na jejíž opravy místní čekají už dlouho. Nový povrch by tam měla silnice dostat na přelomu července a srpna. Objížďka pro řidiče povede přes Šebetov a Cetkovice. „Silnice je v havarijním stavu. Na její opravu čekáme už pár let. Ostatní silnice z Borotína už jsou totiž opravené. Tato cesta je také součástí cyklostezky a trasy autobusů IDS. Navíc k nám jezdí stále více zahraničních turistů, proto novou silnici jenom uvítáme,“ uvedl starosta Borotína Zdeněk Toul.

Příští pondělí uzavřou kvůli opravám most v Újezdu u Černé Hory. Je totiž v havarijním stavu. Řidiči jedoucí z Újezdu do Malé Lhoty budou muset jet jinudy. „Délka objížďky by měla být asi jen půl kilometru,“ uklidňuje motoristy starosta Újezdu Jan Stejskal. Právě opravy mostů patří podle Miloše Bažanta k technicky nejvíce náročným akcím. „Mezi chystanými opravami je i želeniční podjezd u Adamova, který budeme rekonstruovat a opravovat tam opěrné zdi,“ sdělil. Pro řidiče vyšších aut bude tato cesta uzavřena. „Nebude tam úplná uzavírka, ale pouze částečná. A to pro řidiče kamionů a větších vozidel,“ uvedl za městský úřad v Adamově Pavel Ševčík.

Objížďky by neměly být nějak dramatické, většinu cest budou silničáři opravovat za provozu. „Některé úseky budou uzavřené jen částečně, jiné úplně. Nejdelší objížďka na Blanensku bude na trase z Boskovic do Valchova a Žďárné. V jedné z etap oprav povede objížďka přes Vratíkov, Benešov a Okrouhlou,“ dodal Miloš Bažant. Silnice první třídy by měly zůstat přes prázdniny bez omezení. „Na Blanensku neplánujeme žádné stavební práce, které by vyžadovaly objízdné trasy nebo uzavírky,“ sdělila za Ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová.