Severozápadně odtud se na kraji lesa nachází zbytky největšího pracovního tábora. Jedná se o tábor Čtyřmostí (Lager Vierbrücken) v trati Jetelí u Hlubokého. Tábor postavený roku 1939 se skládal ze čtyř baráků pro dělníky, kuchyně, studny, umývárny, latrín se septikem a skladu.

Později byl dělnický tábor rozšířen o lágr Vierbrücken II s dalšími pěti baráky a sociálním a provozním vybavením. Táborové domky byly přízemní, jednopatrové podlouhlé dřevěné montované stavby, jen umývárny a některé sklady a budovy byly na betonových základech. Z těchto se do našich časů dochovaly betonový rezervoár na vodu a základy toalet. Jednu část tábora využívala společnost Hrabě a Lozovský, druhou obsadila firma Polensky & Zöllner.

Mezi táborem a stavbou mostů stála u lesní cesty budova stavebního dozoru. Kámen na stavbu se lámal v lomu Skala západně od obce. Odtud byly postaveny koleje polní drážky pro dopravu materiálu na stavbu. Dráha vedla od lomu k silnici Unín – Hluboké Dvory a po pravé, jižní straně cesty do dědiny. Dál středem obce kolem kapličky a místní školy až k trati Hólehla (též Úlehle).

Zde byl stavební dvůr české stavební firmy Hrabě a Lozovský. Byly tu dílny a sklady a obří míchačky na beton. Odtud vedly další koleje v trase autostrády dolů směrem na jih, klesáním ke Skaličce do trati Rakovec. Tuto stavební drážku využívala firma pro dopravu stavebních surovin, hlavně nakopané zeminy. Dolů, do Rakovce byly vozíky s materiálem po kolejkách spouštěny a nahoru vytahovány na laně navíjeném parní lokomobilou.

Na Hólehla byl zaveden z obce elektrický proud, nedaleko stál transformátor. Z lomu sem jezdila malá dieselová lokomotiva s několika vozíky. Ve Skale se lámaly červené permské pískovce na stavbu dálnice. Kámen se opracovával přímo v lomu a připravené kvádry se skladovaly podél silnice až k obci. Množství nachystaných a očíslovaných, ale nevyužitých kvádrů bylo po válce rozebráno místním i okolním obyvatelstvem, část kamenů se použila pro stavbu nedalekého partyzánského památníku.

Poblíž lomu byl pro dělníky roku 1941 postaven pracovní tábor. Lágr byl nazván Brückenstein, ale my ho budeme jmenovat podle místního názvu „Nad Skalou“. Byly tu čtyři skládané dřevěné baráky a provozní stavení. Tábor již nestačil být obsazen a po ukončení stavby, stejně jako lágry Čtyřmostí v Jetelí, zlikvidován.

V lese poblíž obecního vodojemu můžeme najít částečně zasypané zbytky umývárny (nebo cisterny na vodu) s pískovcovým ostěním dlouhé 7,4 krát 4,1 metru, hluboké až 0,9 metru. Nedaleko odtud, v ochranném pásmu studny nového obecního vodovodu postaveného 2003, je stará táborová studna z betonových skruží vnitřního průměru jeden metr z roku 1941.

Takové byly základny české stavební společnosti u Hlubokého. I německý podnik tu měl zázemí, ale o tom až příště.

Jiří Vymětalík