Ten původní byl totiž nahnilý. „Už mám hotovou kostru kříže, tedy rameno a základnu. Nejdříve jsem si jej celý nakreslil a pak pomocí ručního a elektrického hoblíku ohobloval. Celé je to ruční práce, přesně tak jako za starých časů," popsal Hirt.

Nyní podle něj přijde na řadu přeplátování. „Rameno musím usadit do kříže. Pak budu dělat ornamenty, jako jsou zkosené hrany a zakulacení. Následně na něj připevním odlitek Krista. A nakonec přijde na řadu penetrační nátěr, který kříž ochrání proti UV záření a povětrnostním vlivům," přiblížil truhlář. Upřesnil, že kříž je z dubového dřeva a má rozměry téměř pět a půl krát dva metry.

Sochu Panny Marie Bolestné nelze podle starosty Šebetova Zdeňka Čížka přesně datovat. „Nejspíše ale pochází z osmnáctého století. Restaurátoři při její rekonstrukci vycházejí z dobových fotek. Chceme, aby se co nejvěrněji přibližovala své historické podobě. Plánujeme kolem ní dát i sloupy a řetězy, jak tomu bylo v minulosti," uvedl Čížek. Odborníci už s pracemi na soše pomalu finišují. „Napouštějí ji impregnací a doplňují chybějící kousky. Nechali jsme z betonu udělat zcela nový podklad, na kterém bude socha stát. Stará základna z pískovce byla již popraskaná," zdůvodnil výměnu šebetovský starosta.

Opravy budou u konce v listopadu, kdy Šebetovští plánují sochu slavnostně vrátit zpátky na své místo. „Pokud bude venku hodně sychravo nebo již sněžit, instalaci necháme až na jaro, aby se nám socha nezničila," dodal Čížek. Restaurování sochy i kříže vyjde celkem na částku kolem dvou set padesáti tisíc korun.